Svátek má: Albert

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Jak lze z lejna uplést bič

Jaroslav Bašta: Jak  lze z lejna uplést bič

Používání silných slov nepatří právě k mým zvykům, ale v tomto týdnu mi připadají mimořádně vhodná kvůli dvěma událostem. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta
26. listopadu 2017 - 03:20

Obě souvisejí s cestou českého prezidenta na oficiální návštěvu Ruské federace. A obě představují nechutnou, nicméně velmi poučnou ilustraci poměrů na české mediální a politické scéně.

V úterý 21. 11., kdy spolu v Soči jednali český a ruský prezident, vyšel na webové stránce televizního kanálu Zvezda, spadajícího pod ruské ministerstvo obrany článek o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Objevil se v rubrice Názory čtenářů a jeho autorem byl Leonid Maslovskij, který v tomto médiu dlouhodobě publikuje statě o sovětské historii. Již psal o povstání v bývalém Východním Německu v roce 1953, o krvavém potlačení maďarské revoluce v roce 1956, takže se dříve či později musel dostat i k Pražskému jaru a sovětské okupaci Československa po 21. srpnu 1968.

Jeho pohled byl ve všech třech případech stejný – držel se dobové ideologie a urážel oběti násilného potlačení protestů proti sovětské nadvládě. Činil tak bez znalosti historických faktů, což zřejmě patří ke stylu jeho prací. Nebýt načasování na dobu návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Ruské federaci, dopadlo by to stejně jako s jeho „historickými“ statěmi o vzpourách v Německu a Maďarsku. Přečetlo by si to pár tisíc lidí smýšlejících jako on, a případné stížnosti na ideologickou neobjektivitu a lži by redakce poněkud bulvárně laděného webu odrazila poukazem na její alibistické prohlášení: „Názory vyjádřené v této rubrice se nemusejí shodovat s míněním redakce.“


Ovšem tentokrát se stala velice zvláštní věc – v České republice někdo mimořádně bdělý a ostražitý tento nechutný článek hned po ránu objevil a zdůraznil fakt, že televizní kanál Zvězda spadá pod ministerstvo obrany Ruské federace. Mnoho českých médií a politici Demokratického bloku začali vyzývat prezidenta Miloše Zemana, aby okamžitě ukončil státní návštěvu a i se 140 podnikateli se na protest vrátil zpátky do Prahy. Pan prezident je k jejich překvapení nevyslyšel a teprve druhý den po přeletu do Moskvy si před televizními kamerami v přímém přenosu postěžoval ruskému premiérovi Dimitriji Medvěděvovi.

Ten byl o celé záležitosti již dobře informován, takže dal hlavě českého státu za pravdu a zdůraznil, že opravdu nejde o ruské oficiální stanovisko. Článek redakce Zvězdy stáhla a nahradila ho jiným, zcela opačného vyznění, takže bublina splaskla. Naopak se zdá, že Milošovi Zemanovi velmi pomohla v nadcházejícím volebním klání. Soudím tak z výroků Miroslava Kalouska, duchovního guru Demokratického bloku. Ten přišel s odvážným tvrzením, že celá záležitost s článkem Leonida Maslovského byla společnou intrikou ruské rozvědky a Zemanova okolí, která měla prezidenta ukázat jako hrdinného obránce našich národních zájmů proti komukoliv.

Je to opravdu hezká konspirační teorie. Obávám se však, že pan poslanec Kalousek ji nedomyslel až do konce. Byla-li by pravdivá, pak by z logiky událostí vyplývalo, že minimálně nevědomé spolupracovníky ruských tajných služeb představují jeho kolegové z Demokratického bloku, kteří celou aféru (spolu se spřízněnými novináři) rozpoutali. A možná i on sám, který teď ruským rozvědčíkům dělá docela slušnou reklamu.

Sledoval jsem, jak ve čtvrtek řada bývalých diplomatů a dalších osobností veřejného života podepsala protest proti ustavení Česko – ruského diskusního fóra. Považují ho za možný nástroj ruské propagandy, zkrátka dle jejich názoru bychom se Rusku měli vyhýbat, a ne se s ním bavit. Budiž. V pátek však přišla zpráva z Berlína, že bylo zahájeno dvoudenní zasedání Německo – ruského diskusního fóra. Pozdravný telegram účastníkům zaslala německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimír Putin...

Přiznám se, že nevím, které přísloví by tento český postoj lépe vystihlo: „Papežštější než papež“? nebo „Quot licet Iovi, non licet bovi“? Pak jsem si vzpomněl na úsloví o pletení biče z lejna. Pokrok nezastavíš, takže tento týden se to konečně povedlo a někteří politici s ním dokonce zapráskali. Teď se diví, že jsou kropenatí a poněkud páchnou.
    
 (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)