Svátek má: Státní svátek

Politika

Velikost textu:

Jak čínská policie zatkla covidovou variantu Delta

Jak čínská policie zatkla covidovou variantu Delta

Čínská provincie Kuang-čou nedávno potlačila šíření vysoce nakažlivé koronavirové varianty Delta. Svá opatření úředníci sepsali, aby jejich protiepidemická opatření mohla využít i další čínská města. Úsměvné je, že k potlačení mutace Delta by nedošlo bez frontálního útoku policie.

Ilustrační foto
29. července 2021 - 09:01

Jednalo se o zajímavou likvidaci koronaviru v oblasti velkoměsta Kanton alias Kuang-čou čili Guangzhou ve stejnojmenné provincii Kuang-čou. V širší aglomeraci tam žije zhruba asi 15 milionů obyvatel, uvedl publicista František Roček.

Poučení spočívá v tom, že boj s koronavirem závisel na úloze policie a využití soukromých informací a velkých objemů dat pro vysledování kontaktů osob, sledování pacientů a dokonce i s pomocí výslechů, aby se zdravotníci dobrali potřebných informací.

Květnové vzplanutí místní epidemie v Kuang-čou/ Guangzhou vyvolala mutace Delta importovaná ze zahraničí. Ale nebylo objasněno, jak přesně se dostala Delta přes zdánlivě nedobytnou ochranu hranic až do ulic Kuang-čou… (viz 12. 7. 2021)

Ponaučení první: Jistota neexistuje

Vždy je třeba počítat s tím, že protiepidemická opatření v lidské společnosti nikdy nemohou být stoprocentní. Nelze vyloučit nahodilé kontakty. Odhalení dvou místních infekcí zveřejněné Městskou zdravotní komisí v Kuang-čou, zdůraznilo rychlost přechodu varianty Delta z jedné osoby na druhou, a tím i její zvýšenou hrozbu.
Jeden obyvatel přišel s covidovým virem Delta do styku ve frontě za asymptomatickým nosičem méně než minutu v obchodě s potravinami. V druhém případě v jídelně infikovaná osoba byla na toaletě s infikovanou osobou asi 90 sekund.

Předběžné údaje z Guangzhou's Center for Disease Control (CDC) ukazují, že některé případy mutace Delta by mohly mít za následek čtyři generace následných infekcí a typická inkubační doba může být až tři dny.

Tamní noviny Southern Weekend uvedly, že městské orgány se snažily zmapovat místa s pravděpodobnými infekčními řetězci, aby vystopovaly prvotní a sekundární kontakty každého ze 153 známých případů týkajících se varianty Delta.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava k tomu uvedl, že podle čínských přátel podceňujeme možnosti a schopnosti policie pomoci při epidemiích.

S vědomím vysokých rizik nákazy mutací Delta se úřady v Kuang-čou rozhodly vyslat do terénu nejen zdravotníky, ale i policisty a dokonce i detektivy, kteří se údajně zabývali desítkami tisíc možných kontaktů.

Většinou policisté sledovali možné kontakty ze záznamů téměř všech kamer ve městě, aby identifikovali a lokalizovali možné přenašeče a jejich kontakty a určili obvod potenciálně infikované oblasti.

Policie byla také vyzvána, aby uplatnila svou taktiku shromažďování zpravodajských informací, forenzních a z pátrání, aby pomohla v boji proti viru.

K čemu došlo? Policie dostala téměř volnou ruku, přičemž experti CDC byli údajně odsunuti na vedlejší kolej, došlo doslova k masové mobilizaci v Kuang-čou. Následovala mezi květnem a červnem na sociálních sítích WeChatu a Weibo obvinění, že pacienti a jejich kontakty byli uvězněni, zatčeni a policejními auty odvezeni do izolačních zařízení.

Když se policejní vyšetřování dostalo až ke kontaktům potvrzených pacientů, někteří se nevyhnuli přísnějším následkům, jako je zadržení a trestní stíhání každého, kdo zadržoval informace nebo lhal o své cestovní historii.

Ponaučení druhé: Sledování nade vše


Policejní přístup k technologiím big data a databankám systémů sledování a rozpoznávání obličeje v restauracích, veřejné dopravě a dokonce i na obytných budovách a ve čtvrtích po celém městě zajistil rychlejší sledování a izolaci nakažených osob.

Dříve stejná snaha bez této sledovací mobilizace byla zdlouhavější, protože epidemiologové CDC museli byrokraticky (čili nepříliš rychle) požádat o přezkoumání záběrů a dat. Proto tentokrát nakonec virus byl chycen a epidemiologicky správně zatčen.

Sledování signálu mobilního telefonu bylo také široce používáno ke sledování pacientů a kontaktů „stále na útěku" nebo kohokoli, kdo se snažil uprchnout před léčbou nebo izolací.

Yangcheng Evening News informovaly, že policie vystopovala tři pacienty poté, co získala přístup k datům aplikace Didi Chuxing o cestách v Kuang-čou během pátrání po Deltě.

Miao Xing, vrchní superintendant, který vedl policejní jednotku v Kuang-čou ve čtvrti Liwan, která byla nejhůře zasaženou oblastí, řekl pro mediální Xinhua, že policejní analytici stále museli procházet obrovské množství videozáznamů, aby určili místa navštívená pacientem až 14 dní před tím, než byl pozitivně testován. Díky této mravenčí práci bylo možné dát jasné stopy důstojníkům v první linii a zdravotnickému personálu, aby našli úzké kontakty nakažených.

Orwell by neprotestoval

Hysterici orwellovského typu jistě budou mít křeče z následujícího textu: „…Ve většině případů můžeme během několika hodin přesně určit, kdy infikovaná osoba vstoupila do restaurace nebo navštívila konkrétní veřejné místo, a kde sedí a kdo jsou ti, kteří sedí u blízkých stolů, a čas a dobu po kterou pacient komunikoval s číšníky a dalšími hosty, a to díky všudypřítomnému sledování cctv kamer a analýze velkých dat naší jednotkou," řekl Miao Xing. Též uvedl, že CDC a další zdravotnická oddělení hrají v případě trasování infekce pouze podpůrnou roli.

„Bez nás by zdravotnický personál potřeboval dny nebo týdny, aby dokončil podobné vyšetřování," ještě dodal policejní důstojník Miao Xing.

Senátor Doubrava se nediví, že celkové množství záběrů a dat zkoumaných v každém případě k identifikaci kontaktů může přesáhnout desítky tisíc gigabajtů.

Vedení zdravotníků CDC v Kuang-čou také na svém účtu WeChat uvedlo, že policie předá jejich odborníkům důležitá data, aby určila pravděpodobný rozsah klastrů a velikost uzamčení. Proto pacienti a kontakty mohli být převezeni na oddělení a izolační zařízení, než se budou moci mísit s více lidmi.

Zdravotničtí zaměstnanci CDC také při výsleších pacientů a jejich kontaktů čerpali z metod policejního výslechu, a zkušený policista během těchto výslechů byl často též přítomen, aby bylo možné snížit na minimum nebezpečí lhaní nebo podávání zavádějících informací.Poučení třetí: Není šmírování jako šmírování

Zveřejnění policejního postupu při rychlém a plošném šíření virů je cenné. Větší účast policie na reakci na nebezpečnější variantu Delta koronaviru vyvolala obavy ohledně soukromí a ochrany údajů. Obavu mohlo vzbuzovat i zacházení s pacienty a jejich kontakty ve státě, kde policie a další donucovací orgány čelí jen málo kontrolám a různé svatouškovské organizace pochybují o vyváženosti řady policejních postupů.

Doubrava postup čínských orgánů komentuje: „Zveřejnění postupu a vypracování metodiky pro vládní a regionální orgány, zdravotníky a policii, dovolilo, aby další čínská města si vzala příklad ze způsobů, jakými se Kuang-čou podařilo udržet koronavirovou Deltu na uzdě.“

Agentura Xinhua oznámila, že Národní zdravotní komise a ministerstvo veřejné bezpečnosti zřídily společný mechanismus pro sdružování prostředků a pracovních sil, aby lépe reagovaly na budoucí ohniska ve velkých městech.

Podle Doubravy v českém prostředí by během prvních 24 hodin řada hysterických senátorů nebo poslanců v čele se STAN, TOP 09 a Piráty, podala žaloby a svíjela by se před kamerami, že jsou porušována lidská práva.

„Typická je česká komedie v režii lupičky alias pirátky Kláry Kocmanové a Markéty Gregorové. Kocmanová ze sebe například vysoukala: „Pandemická doba přinesla nové výzvy – naše životy se přesunuly ve velké míře do digitálního prostředí, a dochází k bezprecedentnímu sběru dat nejen o našem chování, ale i o nás samotných. Více než kdy dřív se tak musíme starat o svoje soukromí. Proto chci tento zásadní problém připomínat.“ Tahle ženská pomáhala se sháněním podpisů pod petici v rámci kampaně Reclaim your face (Vraťte nám naše tváře).

Cílem petice i celé kampaně je zavedení legislativy bránící masovému šmírování, ke kterému může docházet ze strany státu, tak i soukromých firem. Zní to sice téměř bohulibě, ale ve skutečnosti to ukazuje, jak jsou lidé prosazující tuto akci pitomí.“


Znáte lepší řešení? Asi těžko

Žijeme ve světě, kde lidé mají tolik síly/moci, kolik ovládají technických prostředků. Dříve lupič, vrah či morem nakažený člověk šel pěšky, maximálně mohl jet na koni. Dnes se mohou lidé pohybovat během dne až rychlostí 800 km/hod., pokud se usadí do dopravního letadla. Proto i sledování osob se musí této rychlosti přizpůsobit.  

Jde o neřešitelný problém. Jakákoliv snaha o technické posílení sledování a vyhledávání osob je zneužitelná, a zároveň mít tyto prostředky je potřebné. Záleží vždy na konkrétním státu a jeho politické reprezentaci.

Proto omezovat technické prostředky tohoto typu znamená dávat vyšší šanci kriminálnímu jednání.

Britské listy 28. 7. 2021 o této bláznivé iniciativě napsaly mj., že hloupí lidé jako Kocmanová a Gregorová mají bohulibou vizi, že „…šmírování občanů v obci mohou zamezit například prosazením obecného ustanovení zákazu používání technologií na rozpoznávání obličejů v obci nebo omezením možnosti starosty uzavírat smlouvy na nákup techniky, softwaru a služeb pro sběr a využití biometrických dat.“

Doubrava k tomu dodal: „Dokonce i na Tchaj-wanu chápou to, co nechápou čeští hysterici. S epidemií koronaviru se tvrdě vyrovnali tím, že rychle zablokovali hranice, zakázali vývoz ochranných pomůcek, museli je povinně nosit a zavedli agresivní „chytrou karanténu“ založenou na trasování mobilních telefonů. A na dodržování karanténních opatření a na omezení dohlížela policie. Nezapomeňme, že Tchaj-wan je jenom malý čínský ostrov. Přesto i tam dobře věděli, že bez toho co někteří nazývají šmírovací technologií, se společnost neobejde.“

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)