Svátek má: Zita

Politika

Velikost textu:

Hrad má jasno: Šestnáctiletá Greta Thunbergová ze Švédska je hysterka

Hrad má jasno: Šestnáctiletá Greta Thunbergová ze Švédska je hysterka

V nedávném rozhovoru prezidenta republiky Miloše Zemana pro internetové vysílání Blesk.cz S prezidentem v Lánech se hlava státu vyjádřila i k protestům studentů proti změnám klimatu. Připomeňme si názor Miloše Zemana k této problematice, který zanikl mezi dalšími odpovědmi.

Prezident Česka Miloš Zeman
9. května 2019 - 10:09

Jednoho čtenáře zajímalo, co si prezident Miloš Zeman myslí o šestnáctileté Gretě Thunbergové ze Švédska, která založila tradici protestů žáků proti změnám klimatu, a nyní je dokonce mezi nominovanými na Nobelovu cenu za mír.

"Myslím si o ní, že je to hysterka. Možná, že by to mělo stačit, ale možná také, že by bylo docela dobré doprovodit to nějakým historickým příkladem. Víte, co to byla dětská křížová výprava?" odpověděl a zeptal se redaktorky prezident Zeman, která odtušila, že ta byla na začátku třináctého století.

"Výborně. A v Marseille pod heslem, že Boží hrob lze osvobodit pouze nevinnými dětmi tam ty děti naložili, dovezli je na Střední východ a tam je prodali do otroctví. Proč to říkám, protože ulicemi našich měst místo, aby se učili, ať to sakra dělají alespoň v sobotu a ne v pátek, procházejí středoškoláci, kteří, obávám se, o klimatické změně zase tak moc nevědí," konstatoval Miloš Zeman.

"Mě tohle téma velmi zaujalo, a proto jsem na toto téma něco načetl. Vůbec se nevydávám za odborníka. Říkejme tomu poučený laik. Ale vím, kolik toho musíte přečíst a s kolika lidmi musíte diskutovat. Víte například, že jsou dva klimatické panely, které si vzájemně odporují? A víte, že jeden ten klimatický panel je neustále citován, protože jsou to tak zvaní alarmisté. To znamená, ti kteří varují před CO2 a tak dále a tak dále. To je také určitá neobjektivita médií, i když v obou panelech jsou samozřejmě renomovaní vědci. Já jsem četl oboje, protože je třeba srovnávat, a dospěl jsem k názoru, že samozřejmě v dějinách planety se milionkrát vystřídalo teplé a studené období, a to i v dobách, kdy tady vůbec žádná lidská civilizace neexistovala. Takže skoro se mi zdá, že ono očekávání, že produkce CO2 je hlavní příčinnou oteplování, místo toho, že je to běžná sinusoida, která se historicky opakuje, je poněkud přehnané," dodala hlava státu."A jenom poslední věta na závěr. V rámci tohoto studia mě zajímala historie Grónska. Grónsko neboli Greenland byl opravdu zelený ostrov a byly tam pastviny a bylo tam čtrnáct farností a bylo tam pár Vikingů. Ať mi nikdo neříká, že ti Vikingové vyprodukovali tolik CO2, že to Grónsko kvůli tomu bylo zelená země. A pak přišla malá doba ledová a všichni umřeli hladem," uzavřel tuto část  rozhovoru prezident Miloš Zeman.Závěr je v argumentaci prezidenta poněkud dílčí a levný. Skutečností sice je, že se vědci v mnohém stále dohadují, ale prezident vytváří dojem, jakoby proti sobě stály dvě velké skupiny. Opak je pravdou, drtivá většina klimatologů se nicméně shoduje, že ke změnám klimatu dochází - a to i za pomoci člověka - a že se situace bude i nadále zhoršovat.

(ps, red, Hrad.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)