Svátek má: Jan

Politika

Velikost textu:

Herman lže: Vepři v Letech se neválí v místech, kde byl pracovní tábor

Herman lže: Vepři v Letech se neválí v místech, kde byl pracovní tábor

Česká televize v pořadu 90' ČT24 a její web uveřejnily letecký snímek zobrazující budovy výkrmny vepřů s vyznačenými hranicemi pracovního tábora v Letech. Dokument přistihuje ministra kultury Hermana, když tvrdil, že se prasata válí v místech, kde umírali Romové, ze lži. 

Daniel Herman, ministr kultury
13. července 2017 - 07:26

Politiky podle webu ČT zaměstnává bývalý koncentrační tábor v Letech u Písku už desítky let, ale nově se na něj zaměřila také pozornost vědců. Archeologům ze Západočeské univerzity v Plzni se podařilo určit přesnou polohu tábora. Potvrdili, že se z většiny nachází pod areálem současného vepřína. Vědci pod úrovní terénu nalezli původní povrch tábora, lokalizovali jednotlivé budovy a našli zbytky oděvů a další věci patřící vězňům.

"Přímo v areálu tábora v Letech v současnosti probíhá archeologický výzkum, který je součástí rozsáhlého mezinárodního projektu, na kterém se podílí šest evropských univerzit. Projekt se zaměřuje na velmi temné dědictví dvacátého století, zkoumá Evropu jako krajinu posetou internačními a koncentračními tábory, tábory nucených prací nebo vyhlazovacími tábory,“ uvedl v přímém přenosu druhé červencové pondělí archeolog Pavel Vařeka.


"Díky archeologickým metodám jsme tábor přesně lokalizovali. Z větší části je na území vepřína. Ovšem pod vlastní haly zasahuje, podle našich zjištění, jenom okrajově,“ uvedl Pavel Vařeka. Archeologové zároveň zjistili, že přesné umístění tábora se odchyluje od dosavadních předpokladů.

Veřejný zájem? Devět z deseti občanů nechce vepřín v Letech zbourat!

"Ukazuje se, že současná lokalizace, se kterou se mohou návštěvníci památníku seznámit na informačních tabulích, je zatížena určitou chybou a celý areál tábora je posunut více k západu. Díky tomu i náš výzkum bylo možné realizovat ne přímo v oploceném areálu vepřína, ale na severozápadní straně, na přiléhající louce, která patří obci,“ popsal  Vařeka okolnosti aktuálního archeologického průzkumu.

Ze zákresů na leteckém snímku vyplývá, že pracovní tábor byl i za plotem, kterým je vepřín ohraničený, ale nebyl pod hospodářskými budovami výkrmny čili vepři se ani náhodou nemohou válet v místech, kde Romové umírali v drtivé většině na epidimii, která v táboře propukla. 

Kromě přesné lokalizace archeologové odhalili povrch původního tábora. "Hlavním zjištěním je, že pod povrchem terénu skutečně jsou zachovány hmotné pozůstatky tábora. Ten tábor nezmizel, nebyl zlikvidován, zplanýrován, odbagrován. Pod povrchem jsou hmotné pozůstatky, které je možné archeologicky dokumentovat,“ uvedl v televizním pořadu archeolog Pavel Vařeka.

Kolik bude stát stát vykoupení a zbourání vepřína v Letech?

Průzkum například odhalil umístění jednotlivých budov. „Je možné zjistit umístění administrativní budovy nebo budovy velitelství, kde jsme již odhalili její základy,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 Pavel Vařeka, podle kterého byly zbytky spáleného tábora roku 1943, kdy byl tábor likvidován, zahrnuty do odvodňovacích rýh před ubytovacími objekty.

Sněmovní výbor: Památník v Letech žádné další řešení nepotřebuje

(ps, 90' ČT24,  Prvnizpravy.cz, foto: z TV)