Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

České pravicové vlády zamezily masivnějšímu financování sportu

České pravicové vlády zamezily masivnějšímu financování sportu

"Každý vyspělý stát podporu sportu uskutečňuje. Nemluvím ani o státech jako je ČLR, kde sport je takovým fenoménem, který má širokou a z našeho hlediska nevídanou přímou podporu státu. Podobně je tomu v Rusku," napsal ve svém komentáři bývalý premiér Jiří Paroubek.

Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek
3. srpna 2019 - 12:32

"Když jsem před volbami do sněmovny v roce 2010 přišel s myšlenkou vytvořit pro podporu sportu zvláštní organizační subjekt při Úřadu vlády, který by se časem mohl změnit i v ministerstvo sportu, nenašla tato myšlenka porozumění především u stran pravice. Ty se (poznámka redakce: strany pravice) v zásadě jakékoliv systémovější podpoře sportu bránily a vysmívaly, neboť prý sportování je osobní věcí každého. A pokud je to osobní věc, pak tedy jednotlivec – sportovec - musí nést všechny své náklady na takovou činnost," napsal ve svém sportovně zaměřeném komentáři bývalý premiér Jiří Paroubek.

"V této rétorice strany české pravice ve sněmovně, a to zejména ODS a TOP 09, a také jejich ideoví spojenci v pravicovém Senátu pokračují dodnes. Přitom každý vyspělý stát podporu sportu uskutečňuje. Nemluvím ani o státech jako je ČLR, kde sport je takovým fenoménem, který má širokou a z našeho hlediska nevídanou přímou podporu státu. Podobně je tomu v Rusku," konstatuje bývalý předseda ČSSD.

"Mluvím především o státech Západu, vč. Spojených států. České pravicové vlády tím, že byly ideologicky indoktrinovány, zamezily masivnějšímu financování sportu u nás. A tak prakticky od samotné revoluce nevzniklo v zemi mnoho nových fotbalových či hokejových stadionů, zkrátka velké investice do sportu šly jen výjimečně. A příspěvek státu k výstavbě velkých stadiónů byl malý nebo dokonce žádný," vypočítal nepodporu sportu pravicových stran Jiří Paroubek.

"Sportovní kluby v převážné většině sportovních odvětví v zásadě živoří, a pokud máme na olympiádách a mistrovstvích světa či Evropy, tedy ve světových či evropských soutěžích, úspěchy, je to věcí spíše individuálního nasazení nebo dokonce i sponzoringu rodičů. Příkladem je Ester Ledecká," píše se dál v Paroubkově komentáři.

"V tomto nesystému, který zatím řídí (a špatně řídí) ministerstvo školství, jsou velké problémy s financováním. Byla dokonce léta, kdy ministři školství rozhodli o přesunu peněz v rámci své rozpočtové kapitoly na úkor sportu a ve prospěch školství. Anebo o zrušení už vyhlášeného a schváleného programu (2017). Prostě sport v resortu školství byl jen jakýmsi vedlejším produktem. Spíše zanedbávaným a problematizovaným, než aby to k něčemu opravdu systémově ve sportu pomohlo," napsal vc komentáři Jiří Paroubek.

"Nedávno  byla ustavena Národní sportovní agentura, o což se zasloužil poslanec hnutí ANO Milan Hnilička a vládní koalice. Přes obstrukce pravice zejména v Senátu, se podařilo novou agenturu, která bude řídit financování sportu konečně ustavit. Již v příštím roce agentura vypíše granty na rok 2021 a začne vyvíjet svou činnost," upozornil na změny bývalý předseda ČSSD.


"Důležité bude také poradenství pro sportovní kluby. Těch je v republice asi sedm a půl tisíce a většina z nich jsou malé organizace, nevybavené k tomu, aby žádaly o granty, což si vyžaduje v první řadě vyplňování poměrně složitých podkladů. Přitom do sportu už nejde nějak málo peněz. V letošním státním rozpočtu je na sport vyčleněno 7 mld. Kč. Zkrátka jsem rád, že po téměř deseti letech dochází k praktickému uplatnění dobré myšlenky, kterou jsem prosazoval. Škoda těch ztracených let pro český sport a jeho rychlejší rozvoj," uzavřel svůj komentář na webu Vaševěc.cz bývalý premér Jiří Paroubek.


(ps, Vaševěc.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)