Svátek má: Gizela

Politika

Velikost textu:

Bojová uskupení v síle praporu v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku

Bojová uskupení v síle praporu v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku

Alianční předsunutá přítomnost eFP spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie.

Vlajky zemí sdružených v NATO na pražské přehlídce 2018
4. srpna 2019 - 08:57

Přesně po roce 31. července 2019 ukončilo svoji činnost na území Litvy rotní úkolové uskupení. Jednotka byla postavená na bázi mechanizované roty ze žateckého 41. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 230 osob. Působila v sestavě bojového uskupení s dalšími sedmi státy pod vedením Německa v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Celkem se na území Litvy vystřídalo více než 450 českých vojáků během dvou rotací.

Jak říkám ...

"Vyslání jednotek do operace eFP je nejen součástí našich závazků vůči spojencům, ale i součástí kolektivní obrany. Přispíváme tak k upevnění soudržnosti a solidarity mezi aliančními partnery. Současně je to příležitost ke zvyšování součinnosti s aliančními partnery," zdůraznil na ministerském webu zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Petr Procházka.

Základ české jednotky tvořila mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem. Vojáci působili na hlavní základně bojového uskupení, která se nachází ve výcvikovém prostoru litevské armády Rukla, vzdáleného cca 70 km severozápadně od Vilniusu.

Jak říkám ...

"Působení v Litvě pro nás bylo významnou příležitostí k získání zkušeností během intenzivního a dlouhodobého výcviku v mezinárodním prostředí. Procvičovali jsme všechny druhy bojové činnosti, tedy útok, obranu, dále přesuny jednotek i doprovody. Díky kombinovanému přesunu do místa nasazení, který byl po železnici a po vlastní ose, jsme si vyzkoušeli přesuny jednotek na velkou vzdálenost a přes území cizích států,“ zhodnotil na ministerském webu velitel posledního úkolového uskupení major Václav Pejchar.

Od 1. srpna 2019  v Pobaltí působí  téměř třicetičlenná jednotka specialistů průzkumu a elektronického boje, která bude plnit úkoly ve prospěch aliančních sil eFP (Enhanced Forward Presence), VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) a mise Baltic Air Policing. Svoji činnost ukončí v srpnu 2020.

Minometná četa působící v rámci eFP v Lotyšsku pod vedením Kanady v plnění operačního úkolu pokračuje. Svou činnost by měla ukončit v lednu roku 2020.

Vojáci byli vysláni do pobaltských zemí v souladu se schváleným mandátem v červenci 2018. Nejedná se o jejich první nasazení. V roce 2017 působilo v Litvě rotní úkolové uskupení v rámci výcvikové aktivity zemí V4 a pobaltských států pod názvem Training Bridge. Tříměsíčního cvičení se zúčastnilo více než 100 vojáků 74. lehkého motorizovaného praporu s 30 vozidly.

Od září 2019 se budou vojáci podílet na střežení vzdušného prostoru Pobaltí (Baltic Air Policing) s letouny JAS-39 Gripen, a to v počtu do 70 osob. Vojáci tak navazují na svoje působení z let 2009 a 2012.

Alianční předsunutá přítomnost eFP je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

(army.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)