Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Anglie se zbavuje cikánů a nás čeká bezpečnostní problém

Anglie se zbavuje cikánů a nás čeká bezpečnostní problém

Před krajskými volbami v Ústeckém kraji bez ohledu na stranickou příslušnost mají kandidáti do krajského zastupitelstva velmi podobné starosti. Problémem je menší stabilita v sociální oblasti, problémy s nepřizpůsobivými osobami a se sociálně vyloučenými lokalitami.

František Roček v Matiční ulici
29. září 2020 - 06:20

Na tom se shodli všichni, upozorňuje ve svém pohledu na předvolební realitu publicita František Roček.

Předvolební vlnobití ukázalo na jeden nový dosud zanedbávaný bezpečnostní problém.

Britští alias angličtí cikáni

Lepší Sever vede Martin Klika, bývalý dlouholetý sociální demokrat, kterého skandálně vyšachovala z krajských voleb Hamáčkova pražský gang ČSSD. Klika již několik měsíců upozorňuje jako zástupce hejtmana Ústeckého kraje na problém tzv. britských cikánů.

„Bydlím v Litvínově v Janově, na okraji panelového sídliště, kde je řada vybydlených domů se značnou koncentrací nepřizpůsobivých obyvatel. Letos se tam začali objevovat cikáni, kteří se vrátili z Velké Británie. Přijížděli v autech s britskými poznávacími značkami a s řízením vpravo, protože to bylo umožněno tím, že Velká Británie byla v EU. Proto si auto přivezli. Problém s navrátilci je, že žijí v šedé zóně. Nepracují, podávají žádost o sociální dávky, a nikdo o nich nic neví. Jistě nepřijeli bez prostředků, nepracují, navazuji kontakty se starými známými, lze předpokládat, že se rozhlížejí jak podnikat v šedé zóně ne v Anglii, ale opět v Čechách,“ uvádí Klika.

Je znepokojen, že na oficiální úrovni se setkává se lhostejností. „Úřady práce potřebují posílit prověřování u navrátilců jejich majetkové poměry. Prý to je časově velmi náročné, ale podle mne se to vyplatí. Nevěřil jsem tomu, co slyším. Vždyť takové prověřování, byť může být časově náročnější, znamená z dlouhodobého hlediska statisíce ušetřených korun na dávkách,“ zdůrazňuje Klika.

Obava z problémů

Náměstek ústeckého primátora Pavel Tošovský od devadesátých let má bohatou a nepříjemnou zkušenost s cikánskými komunitami v Ústí nad Labem. Proto podobně jako Klika považuje návrat tzv. anglických či britských cikánů zpět do Čech za potenciální bezpečnostní hrozbu v oblasti prostituce, distribuce drog a stínové ekonomiky.

Tošovský čerpá z vlastní zkušenosti: Začátkem 90. let cikánské gangy využily poměrného bezvládí spojeného s transformací společnosti. Reakcí na to bylo nejen v Ústí nad Labem urychlené zřízení městské policie. Čas od času dominovaly některé cikánské rodiny jako mafiánské skupiny a stínové struktury, které třeba nakupovaly za lacino i obytné domy, kde žily nebo kam sestěhovaly cikánské rodiny, které živila sociálka. Stejné problémy měly v řadě dalších okresů kraje.


Pro Tošovského jako starostu městské části Ústí n. L. – Neštěmice bylo nejhorší zkušeností, když v roce 1998 slušní obyvatelé v Matiční ulici chtěli, aby při rekonstrukci již rozpadávajícího se plotu, byl plot zvýšen a sloužil také jako protihluková zábrana proti činžovním domům na druhé straně ulice, kde pobývali nepřizpůsobiví občané, většinou cikáni. Aktivističtí hysterici z výstavby plotu v Matiční ulici udělali mediálně hysterický pokus o diskriminaci či segregaci cikánů od většinového obyvatelstva.

Tošovský proto ve vynuceném návratů cikánů z Anglie vidí potenciální nebezpečí. „Nevyplatí se jim kvůli novému systému sociálních dávek již v Anglii být. Mnozí chtějí zkusit zase kořistit z našeho sociálního systému. Ti, kteří si našli práci, nemají důvod se vracet domů do Čech jinak než o dovolené. Po desetiletích zkušeností v tom vidím další možný bezpečnostní problém,“ zdůraznil Tošovský.

Také v televizní předvolební debatě starosta města Dubí Petr Pípal (Severočeši.cz) vyčítal státní administrativě, že není ochotna řešit sociálně – bezpečnostní problémy. „Dnes se tiše mlčí o tom, že Velká Británie se čistí a vrací se nám zhruba jedenáct tisíc Romů. Je nutno utvořit pracovní příležitosti, které ty mladé lidi uspokojí,“ uvedl.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)