Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Zdražování v průmyslu pokračuje pod tlakem vyšších cen ropy

Zdražování v průmyslu pokračuje pod tlakem vyšších cen ropy

 Dnešní data ukazují, že ceny se zvyšují napříč ekonomikou. Výjimku v dubnu tvořily ceny v zemědělství. Ty ale pouze korigovaly svůj předchozí růst.

Ilustrační foto
20. května 2019 - 09:50

Ceny průmyslových výrobců v dubnu pokračovaly v růstu. V meziměsíčním vyjádření přidaly 0,7 %, což v meziročním srovnání představuje zvýšení o 4,3 %, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Ceny v průmyslu tlačily i nadále nahoru rostoucí ceny ropy. Oproti konci loňského roku byla ve druhé polovině roku cena ropy již skoro o 50 % vyšší. Kromě cen, které jsou navázány na ropu, statistici v dubnu zaznamenali i nárůst cen v potravinářském průmyslu. Mírné překvapení přinesly ceny v zemědělském sektoru. Ty v dubnu korigovaly svůj silný růst z předchozích měsíců, když se snížily o 1,2 %. Meziročně si však stále drží velmi silný růst ve výši 9,4 %.

Zdražování pokračovalo i v sektoru stavebnictví. To není překvapivé vzhledem k vysokém převisu poptávky po stavebních pracích nad jejích nabídkou. Ceny ve stavebnictví tak v dubnu vzrostly o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření jejich dynamika dosáhla 5,4 %.  Vyšší ceny zaznamenali statistici i v oblasti služeb. Zde ceny stouply o 0,5 % m/m.

I přes květnové deště zůstává v Česku sucho, to se bude i nadále projevovat na cenách v zemědělství. Neočekáváme tedy jejich další výraznou korekci. I ceny ropy se kvůli napětí na Středním východě znovu začaly zvyšovat. Ceny v průmyslu tak v blízké době nečeká pokles. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity. Nakonec i ceny v tržních službách by podle našeho odhadu neměly ztratit svou dynamiku. Působit na ně totiž nepřestane vliv rostoucích mezd. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spotřebitelská inflace se tak podle našeho odhadu bude držet nad dvěma procenty po celý letošní rok. Spolu s kurzem koruny, kterému se nechce posilovat, budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB ještě ve druhé polovině roku zvýší sazby, doplnil Viktor Zeisel.

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
CEZ
524.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
801.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
822.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
692
PHILIP MORRIS CR
13480
O2 C.R.
214.5
UNIPETROL
382.5
VIG
615.5