Svátek má: Bořek

Byznys

Velikost textu:

Středočeský kraj rozsvítí lampy šetřící peníze a zachraňující životy

Středočeský kraj rozsvítí lampy šetřící peníze a zachraňující životy

Jak se stalo, že Středočeský kraj rozsvící nové lampy, které šetří peníze, přírodu a mohou zachránit i život? To bylo tak, že došlo ke spolupráci Středočeského inovačního centra (SIC) a firmy Byzance, start-up, který původně vznikl na ČVUT v Praze.

Takhle vypadá chytré zařízení k novým lampám
16. listopadu 2019 - 16:23

Pouliční lampa je totiž  univerzální nástroj, který kromě světla poskytuje také internet a energii pro dobíjení elektromobilů. Jedinečný koncept inteligentního veřejného osvětlení nedávno  představili zástupci Středočeského inovačního centra (SIC) a firmy Byzance, start-up, který původně vznikl na ČVUT v Praze.

Jak říkám ...

„V obcích Středočeského kraje se nachází zhruba 200 000 lamp. Mnohé z nich na strategických místech u škol, obchodů, úřadů, v blízkosti domácností. V současné době nelze u většiny regulovat intenzitu světla, což přináší větší náklady na energie, ale také způsobuje tzv. světelný smog. Ve spolupráci s odborníky z ČVUT, firmou Byzance a městem Český Brod jsme nainstalovali první etapu multifunkčních lamp, které se doslova přizpůsobují svému okolí. Jedná se o pilotní projekt v regionu i ČR,“  vysvětlil  Pavel Kaplan, expert SIC pro města a obce.

Za vším stojí „smart box“ od Byzance – malá krabička s anténou, která se umístí dovnitř lampy a napojí na její hlavní „životní funkce“. Zařízení nenarušuje původní vzhled osvětlení ani neporušuje záruku v případě změny designu lampy. Technologie je 24 hodin nonstop pod elektrickým proudem – kromě potřebné regulace osvětlení do ní můžete umístit také vysílač bezdrátového vysokorychlostního internetu se signálem až 60 Ghz, bezpečnostní kameru, pohybové nebo environmentální sensory.

Výsledky průzkumu pilotního projektu jsou přesvědčivé. Oproti běžným sodíkovým lampám lze ušetřit až 67 % nákladů a 33 % oproti LED osvětlení. Pomocí nové technologie lze nastavit intenzitu světla v individuálním režimu každé lampy. Kromě prodloužení životnosti o 39 % má tento systém nespornou výhodou při regulaci světelnosti v obydlených oblastech - méně jasu do oken rodinných domů, více svitu na přechodech nebo v případě výjimečných událostí, např. nehod a zásahů záchranných složek.

V další fázi projektu se počítá s instalací dobíjecích stanic pro elektromobily. Zařízení bude napojené na stejné elektrické vedení a výnosy od uživatelů půjdou do obecního rozpočtu. Ten ušetří také servisní náklady na údržbu a správu lamp až o 70 %.Jak říkám ...

„Způsob řešení je ve své univerzálnosti zcela výjimečný a umožňuje celou řadu nadstavbových služeb. Zároveň jde o příkladnou ukázku přenosu znalostí a technologií z výzkumu do praxe. A to je přesně náš cíl. Vyhledávat dobré nápady a využívat je ve prospěch obcí a měst ve Středočeském kraji," komentovala výsledky spolupráce kraje a inovátorů  hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

(mk, SIC Středočeského kraje, Prvnizpravy.cz, foto: SIC Středočeského kraje)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5