Svátek má: Statní svátek

Byznys

Velikost textu:

Strach z návratu pandemie nutí trhy k opatrnosti

Strach z návratu pandemie nutí trhy k opatrnosti

Finanční trhy obchází strašák vyššího počtu nakažených COVID-19 a možného obnovení bezpečnostních opatření.

Ilustrační foto
26. června 2020 - 09:45

Z toho těží bezpečná aktiva, zatímco rozvíjející se trhy trpí pod tlakem výprodejů. To neprospívá ani středoevropskému regionu včetně koruny. Ta včera testovala úroveň 26,80 za euro a podle nás na slabších hodnotách zůstane i v nejbližších dnech, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Situace amerických domácností se otáčí

Spotřeba domácností a jejich příjmy v květnu v USA zaznamenaly podle nás obrat trendu oproti dubnu. Na příjmové straně, navzdory oživení počtu pracovních míst (+2,5 milionu), nejsou vládní stimulační programy tak hojné jako dříve. Dávky v nezaměstnanosti meziměsíčně v dubnu zvýšily příjem o 10,5%, ale bez státní podpory očekáváme v květnu velký pokles celkových příjmů. Na druhou stranu by spotřeba domácností měla po dubnovém propadu začít opět růst. Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 17,5 % a očekáváme, že se také výrazně oživil sektor služeb.

Koruna testuje úroveň 26,80 za euro

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA již druhý týden negativně překvapil trh. 1,48 mil žádostí tak definitivně zchladilo očekávání rychlého oživení amerického trhu práce. Naopak pozitivní signál z americké ekonomiky vyslalo rychlejší oživení objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za květen. Část tohoto překvapení však jde na vrub negativní revizi předchozích čísel. I tak se ale zdá, že investiční aktivita by mohla podpořit hospodářské oživení v druhé polovině roku. Finální odhad HDP za první čtvrtletí pak už jen potvrdil pokles ekonomiky o 5 %.

Včerejší obchodování navázalo na středeční trend. Finanční trhy postupně revidují pozitivní očekávání oživení ekonomiky pod přívalem zpráv o nárůstu nakažených napříč kontinenty. Euro vůči americkému dolaru ztratilo dalších 0,3 % a vrátilo se na pondělní hodnoty. To se promítlo i do středoevropského regionu, kde nejvíce ztrácel maďarský forint (0,75 %). Hlavním důvodem však byly dozvuky překvapivého rozhodnutí tamní centrální banky snížit úrokové sazby. Oslabení se ale dočkaly i polský zlotý a česká koruna. Ta se během včerejška na krátko podívala nad úroveň 26,80 za euro, kde byla naposled v polovině června. Následuje tak rychlejší pokles korunových sazeb oproti eurovým a zhoršení globálního sentimentu na devizovém a akciovém trhu. Pro následující dny bude zásadní, kam až zajdou zprávy ohledně opětovného nárůstu nakažených a zda nedojde k opětovnému zavedení některých bezpečnostních opatření. Nelze však předpokládat, že se tento trend otočí v nejbližších dnech a koruna si tak na opětovné posílení bude muset počkat, poznamenal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
602.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
800
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
675
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14720
O2 C.R.
267.5
UNIPETROL
382.5
VIG
587