Svátek má: Michal

Byznys

Velikost textu:

Slovensko má v jednom cestopis, průvodce a ještě obrazovou publikaci

Slovensko má v jednom cestopis, průvodce a ještě obrazovou publikaci

Knížek o cykloturistice po Slovensku je tak málo, že pokud někdo se chystá po Slovensku cestovat na kole a prohlížet si krásy vlasti našich ještě nedávno spoluobčanů, určitě by měl sáhnout po  knížce Rosti Gregora  Slovensko v duši českého poutníka od vydavatele Jiřího Říhy.

Slovensko v duši českého poutníka
21. června 2020 - 22:12

Navíc jde první knížku plzeňského vydavatele cyklistické literatury Jiřího Říhy, kterou už nevydal v barvách společnosti cykloknihy, u které odloužil skoro tři desítky let,  ale pod novou značkou označenou jeho příjmením.

Zeptáte-li se ho, zda je tato Gregorova kniha cestopisem, průvodcem či výpravnou obrazovou publikací, odpoví vám  jednoznačně.

Jak říkám ...


„Kniha je vším dohromady. Především ale je ódou na slovenskou zemi, na krásy její přírody, na lidi, kteří v ní žijí. Zachycuje realitu i osobní dojmy, šťastné i smutnější okamžiky, těžko uvěřitelné příhody — vše popsané z pohledu českého poutníka. Autor totiž procestoval Slovensko na kole křížem krážem mnohokrát — v létě i v zimě — a většinou sám. Díky intenzivním prožitkům nahlédl hluboko do své duše.

Projedeme s ním téměř všechny nížiny, doliny, pohoří i hory, ba dokonce vystoupáme na nejvyšší vrchol Slovenska. Dostaneme se do cikánských osad, které k některým oblastem stále patří. V nich není umožněno jen tak někomu navštívit tamní příbytky, fotit místní obyvatele, především bezprostřední děti. K tomu je třeba získat si jejich důvěru. Tito lidé vycítí, kdo je má rád, kdo je respektuje. Podobně autentické fotky nenabízí snad žádná jiná kniha o Slovensku. Můžeme ji tedy považovat i za etnografi cký dokument.

Rosťa Gregor má to štěstí, že nemusí nikoho soudit. Je pouhým pozorovatelem, ale hodně vnímavým. Díky němu poznáme Slovensko opravdu důkladně a zamilujeme si ho pravděpodobně stejně jako on," soudí o Gregorově knize vydavatel Jiří Říha.

První postřehy čtenáře

Fotografií jsou v knížce mraky, ale mezi nimi je jich pár, které vás mohou inspirovat nejenom k návštěvě zobrazeného místa, ale i k uskutečnění podobné fotografie, na které budete zobrazeni vy osobně nebo někdo, jehož si  z vaší výpravy vážíte.

Recenzent knihy však  postřádá na konci publikace  místopisný rejstřík nebo možná i  mapu Slovenska, do které by šlo klidně všech 22 tras popsaných v kapitolách o stejném počtu nakreslit. Ale co není v knize, může být třeba za pár měsíců nalezeno  ke stažení na webu nakladatelství řihaknihy.cz.SLOVENSKO v duši českého poutníka - Rosťa Gregor
rihaknihy.cz  Plzeň  (2020)
Formát 230 × 210 mm  *  360 stran, 398 fotek, v černobílém provedení na luxusním papíře
22 kapitol s kilometráží na konci každé kapitoly

(ps, Prvnizpravy.cz, rihaknihy.cz, foto: ps)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97.5
ČEZ
437.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
484
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
485
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
770
PHILIP MORRIS ČR A
13580
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
534