Svátek má: Mikuláš

Byznys

Velikost textu:

Růst průmyslových cen v květnu zpomalil

Růst průmyslových cen v květnu zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly meziročně o 3,8 %, což je o pět desetin méně ve srovnání s předchozím měsícem. Mírně zpomalila i meziměsíční dynamika.

Ilustrační foto
17. června 2019 - 09:50

Projevuje se tak květnové zastavení růstu cen ropy na globálních trzích. Ta na konci dubna dosáhla svého vrcholu a v květnu lehce poklesla. Kromě cen spojených s ropou vzrostly také ceny v chemickém průmyslu a energií. Naopak oproti předchozímu měsíci poklesly ceny v kovodělném průmyslu, uvedl analytik Komerční banky František Táborský.

Zdražování pokračovalo i v ostatních sektorech. Nejvýrazněji pak opět ve stavebnictví, kde ceny vzrostly meziměsíčně o půl procenta a meziročně o 5,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Hlavním důvodem je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Stavebnictví v minulých letech prošlo značnou redukcí výrobních kapacit a ve spojení s aktuálně vysátým trhem práce se mu nedaří držet krok s rostoucí poptávkou po stavebních pracích.

Ceny zemědělských výrobců vzrostly v květnu meziročně o více než 10 %. Meziměsíčně se však jednalo pouze o desetinu procenta. Růst cen potravin se tak po loňské zoufalé úrodě zastavil a rozhodující pro další vývoj bude letošní léto a objem srážek ve srovnání s minulým rokem.

Ceny v průmyslu v blízké době nečeká výrazný pokles, ale spíše stabilizace na současných meziročních tempech. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity. Nakonec i ceny v tržních službách by podle našeho odhadu neměly ztratit svou dynamiku. Působit na ně totiž nepřestane vliv rostoucích mezd. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spotřebitelská inflace se tak podle našeho odhadu bude držet nad dvěma procenty po celý letošní rok. Spolu s kurzem koruny, kterému se nechce posilovat, tak jak si centrální banka představuje, budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB zváží ještě jedno zvýšení úrokových sazeb, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5