Svátek má:
René
Byznys
Rostoucí napětí mezi USA a Čínou je pro trhy dalším strašákem

Spekulace ohledně návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Pelosiové na Tchaj-wanu vyvolala další vlnu pnutí mezi USA a Čínou. Letadlo s Pelosiovou na Tchaj-wanu nakonec přistálo před pátou odpolední hodinou našeho času.
Ilustrační foto
3. srpna 2022 - 10:20
Jde o první návštěvu představitele vrcholné americké politiky v této zemi po 25 letech. Čína v reakci na to pohrozila odvetnou reakcí, píše v komentáři Martin Gürtler, analytik Komerční banky.
Pro finanční trhy je toto další negativní signál, který přichází uprostřed sílících obav ohledně zpomalení růstu globální ekonomiky a recese v Evropě či USA. Akciové trhy tak v průběhu evropského obchodování klesaly, stejně tak i tržní úrokové sazby. Nárůst rizikové averze se projevil v posílení dolaru vůči euru o zhruba 0,6 % k hladině 1,02 USD/EUR.
S blížícím se zasedáním ČNB, které je na programu ve čtvrtek, pokračovala v oslabování i česká koruna. Ta se v pondělí dostala nad hranici 24,65 CZK/EUR. Investoři v průběhu posledních přibližně dvou týdnů postupně snižovali sázky na čtvrteční zasedání. Místo dalšího mírného zvýšení úrokových sazeb tak nyní trhy očekávají jejich stabilitu.
(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)
KOMENTÁŘ: Karel Petřík
KOMENTÁŘ: Zbyněk Fiala
Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?
Kurzy
![]() |
0.00 |
![]() |
0.00 |
![]() |
0.00 |
![]() |
0.00 |
![]() |
0.00 |
Akcie
AVAST
![]() 206 | COLT CZ GROUP SE
![]() 530 |
ČEZ
![]() 959 | ERSTE GROUP BANK A
![]() 875 |
KOFOLA CS
![]() 277 | KOMERČNÍ BANKA
![]() 688.5 |
MONETA MONEY BANK
![]() 91 | PHILIP MORRIS ČR A
![]() 15900 |
PHOTON ENERGY
![]() 49 | PILULKA LÉKÁRNY
![]() 256 |
VIG
![]() 630 | GEN DIGITAL
![]() 475 |