Svátek má: Bartoloměj

Byznys

Velikost textu:

Přistřižená křidélka Donalda Trumpa

Přistřižená křidélka Donalda Trumpa

Republikáni udrželi Senát, demokraté přebírají sněmovnu reprezentantů. To zamezí impeachmentu, ale také další rozpočtově stimulační politice.

Ilustrační foto
7. listopadu 2018 - 09:45

V Evropě zatím měsíční indikátory opatrně vrací na trh optimismus, v čele stojí slušný výkon německého průmyslu. Ten ukazuje, že oslabení ve třetím čtvrtletí mohlo být jen dočasné, uvedl Jakub Matějů, analytik Komerční banky..

Německá ekonomika na tom nebude tak zle

Po včerejším příjemném překvapení z německých továrních objednávek, které po několika měsících zklamání přinesly na trh optimismus, potěšily i indikátory PMI. Do sentimentu nákupních manažerů se tedy nedávná slabost německé ekonomiky příliš nepromítá. Německé PMI přitom nakoply i stejný indikátor za celou eurozónu. Ukazuje se tak, že slabší výkon německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí by mohl být jen dočasným jevem, a čtvrtý kvartál by mohl opět přinést zrychlení. To by bylo dobrou zprávou i pro výhled české ekonomiky.   

K tomu se v noci přidaly první odhady výsledků amerických voleb do Kongresu. Zde podle očekávání vítězí demokraté ve sněmovně reprezentantů, naproti tomu republikáni kontrolují Senát. To lze označit za relativně nejméně výbušný výsledek. Republikánská kontrola Senátu zažehnává hrozbu impeachmentu amerického prezidenta. Na druhé straně, demokraté se ve sněmovně reprezentantů budou stavět do silné opozice proti politice Donalda Trumpa a zřejmě budou blokovat další fiskálně stimulační politiku. Následkem toho se přes noc snižovaly výnosy amerických dluhopisů, a zároveň euro posilovalo vůči dolaru až na 1,146 USD/EUR. Poté částečně korigovalo.

K optimismu ohledně německé ekonomiky dnes ráno ještě přispěl dobrý výsledek průmyslové produkce. Překvapil pěkným růstem o 0,2 % m/m, když trh očekával stagnaci. I údaj z předchozího měsíce byl revidován výše, v srpnu tedy německý průmysl již neklesal. To naznačuje, že ekonomika našich západních sousedů se z předchozí slabosti pěkně zotavuje.

Polská centrální banka sazby nezvýší ještě dlouho

Od polské centrální banky dnes nečekáme změnu sazeb ani výraznou úpravu rétoriky. Centrální bankéři ale dostanou novou prognózu, která zřejmě ukáže o něco vyšší výhled inflace. To by potenciálně mohlo pobídnout některé představitele (Eugenia Gatnara, Lukasze Hardta nebo Kamila Zubelewicze) k jestřábím komentářům. Prezident NBP Adam Glapinski ale již naznačil, že změny v prognóze budou relativně malé. Ke skutečnému posunu v nastavení úrokových sazeb je tedy ještě daleko. Očekáváme, že v první polovině příštího roku teprve dojde ke změně rétoriky, která předznamená možný růst sazeb na konci třetího a ve čtvrtém čtvrtletí 2019.


Kola českého průmyslu vržou

Poté, co v pondělí zklamaly maloobchodní tržby, ani včerejší průmyslová produkce trhy příliš nepotěšila. Po srpnovém růstu se totiž průmysl v září obrátil do záporných čísel. To bylo sice zčásti způsobeno nižším počtem pracovních dní, ale i tak byl zářijový výkon českého průmyslu zklamáním. Přispěly k němu odstávky některých chemických provozů, ale i pokles ve výrobě dopravních prostředků. Domácí průmysl naráží na strop svých možností. Přitom oslabuje i růst poptávky ze zahraničí. Další včerejší čísla o přebytku obchodní bilance a dvouciferném růstu stavebnictví již nedokázaly napravit kyselou náladu z výsledku průmyslové produkce.

Kurz koruny tyto novinky opět odměnil oslabením a odpoledne se pohyboval kolem 25,85 CZK/EUR. Nedařilo se ani polskému zlotému. Ten odepsal 0,1 procentního bodu a odpoledne se obchodoval za 4,310 PLN/EUR. Žádnou velkou podporu pro zlotý nečekáme ani od dnešního zasedání polské centrální banky, která své sazby podrží na současné úrovni ještě dlouho. Maďarský forint se zatím od rána téměř nepohnul od hladiny 322,0 HUF/EUR, dodal Jakub Matějů.

(jm, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
110.8
CEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
780.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
818
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
601.5