Svátek má: Zdeněk

Byznys

Velikost textu:

Pozornost trhů dnes směřuje na centrální bankéře

Pozornost trhů dnes směřuje na centrální bankéře

Dnešek bude patřit centrálním bankéřům. Pozornost trhů obrátí na vystoupení zástupců Fedu (Kaplana, Dudleyho a Evanse) a Evropské centrální banky (Nouyho a Launtenschlaegera).

Ilustrační foto
7. února 2018 - 09:45

Podobně tomu bude i v regionu, kde nás čeká zasedání polské centrální banky. Ta sice ponechá sazby beze změny, rétorika však může být více jestřábí, sděila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Prognóza Evropské komise vyzní pozitivně

Kalendář ekonomických událostí dnes zeje prázdnotou. Čeká nás však vystoupení několika zástupců Fedu. Poté, co silná data z amerického trhu práce rozvířila obavy z rychlejšího utahovaní měnové politiky a spustila tak vlnu výprodejů akcii a růst výnosů amerických dluhopisů, budou vystoupení centrálních bankéřů ostře sledovaná. Na našem odhadu se zatím nic nemění. Stále očekáváme, že Fed v letošním roce zvýší sazby celkem třikrát a to v březnu, září a prosinci.

Evropská komise dnes zveřejní svoji novou makroekonomickou prognózu. Vzhledem k velmi dobré výkonnosti ekonomiky eurozóny očekáváme, že předpokládaný růst HDP posune Evropská komise výrazněji směrem nahoru.

Německý průmysl v prosinci kompenzoval výrazný listopadový nárůst, když poklesl o 0,6 % m/m. Meziroční dynamika po očištění o nepříznivé kalendářní efekty ale zůstala solidní (6,5 % y/y). Na začátku letošního roku došlo zřejmě k mírnému ochlazení průmyslu, nepříznivý efekt budou mít i stávky.


Dolar si včera připisoval zisky

Americký dolar si včera připisoval zisky. Vůči společné evropské měně zhodnotil o 0,4 %, když se dostal na úroveň 1,239 USD/EUR a to i navzdory tomu, že statistika z trhů práce (JOLTS Job Openings) zaostala za očekáváními.

Rétorika polské centrální banky může být více jestřábí

Polská centrální banka ponechá dnes úrokové sazby beze změny. Rétorika však může přitvrdit. Růst HDP v Polsku byl v závěrečném čtvrtletí loňského roku podle našeho odhadu nejrychlejší od Q4 11. Investice rostly dokonce dvouciferným tempem. Přestože centrální banka ponechá s největší pravděpodobností sazby beze změny minimálně do března, kdy bude mít k dispozici novou Inflační zprávu, může její rétorika postupně přitvrzovat. První utažení měnové politiky v Polsku očekáváme v červenci, další, na úroveň 2 %, bude následovat do konce roku.

Včerejší data koruně k posílení nepomohla

Včera zveřejněné prosincové maloobchodní tržby a průmyslová výroba se musely vypořádat s o dva dny nižším počtem pracovních dní. Po jejich očištění však vykázaly solidní výsledky. Průmyslová výroba meziročně stoupla o 8 %, maloobchodní tržby pak o 7,1 %. Jediným outsiderem bylo stavebnictví, jehož výstup v prosinci meziročně o 3,2 % poklesl. Česká ekonomika tak konec loňského roku zakončila dobře, což by se mělo odrazit i v dynamice HDP za Q4 17. Ten by podle našeho odhadu měl dosáhnout vysokých 5,6 % y/y. Na zveřejněná data koruna nijak zásadně nereagovala a v porovnání s předchozím dnem skončila prakticky beze změny. Ostatní regionální měny měly tendenci mírně ztrácet. Polský zlotý i maďarský forint si odepsaly shodně 0,1 % (4,164 PLN/EUR a 310,5 HUF/EUR), doplnila Jana Steckerová.

(js, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
75
CEZ
537
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
763.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
836
PHILIP MORRIS CR
14500
O2 C.R.
243
UNIPETROL
382.5
VIG
556