Svátek má: Dobroslav

Byznys

Velikost textu:

Polská jádrová inflace se vrací k normálu, růst sazeb ještě nepřinese

Polská jádrová inflace se vrací k normálu, růst sazeb ještě nepřinese

Dnes mnoho makroekonomických dat zveřejněno nebude, v hledáčku trhu tak zůstane především rozruch okolo obchodních válek.

Ilustrační foto
16. května 2019 - 09:45

Zaujme snad jen statistika o počtu nových zahájených staveb ve Spojených státech, které se dlouhodobě moc nedaří. Zdá se však, že se v dubnu výstavba rezidenčního bydlení opět rozjela. V regionu bude zveřejněná polská jádrová inflace za duben, která se podle slov tamního prezidenta centrální banky, vrací k normálu, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Duben přinesl růst rezidenční výstavby

Americký realitní trh v dubnu dožene svůj březnový propad. Stavebnictví se navzdory tomu, že celkově si americká ekonomika vede dobře, nedaří. Výstavba rezidenčního bydlení klesá už pět čtvrtletí po sobě a v samotném Q1 2019 si připsala ztrátu 3,1 % y/y. Především únor a březen přinesly negativní překvapení, důvodem však bylo chladné počasí, které produkci posunulo na začátek druhého čtvrtletí.

Druhé čtení potvrdilo růst eurozóny

Druhé čtení potvrdilo, že ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí přidala 0,4 % q/q, očekáváme ale, že v následujících čteních bude toto číslo revidováno nahoru. Věříme, že i v eurozóně zůstal růst investic solidní, zatímco příspěvek čistých investic bude nulový. Je ale pravděpodobné, že ekonomika eurozóny zpomalí v Q2 v důsledku slabší spotřeby domácností. Ekonomické fundamenty však nadále mluví ve prospěch solidní dynamiky v letošním roce. Slabá inflace podporuje růst disponibilních důchodů a prorůstově působí také expansivní fiskální politika jednotlivých zemí. Firmy navíc mají dostatek kapitálu i chuti k investicím. Tyto faktory by měly ve velké míře vykompenzovat zpomalování globálního obchodu a politické nejistoty.

Prezident Trump pravděpodobně plánuje zpozdit rozhodnutí ohledně cel na dovoz aut z Evropské unie a Japonska až o šest měsíců. Původně mělo být toto rozhodnutí učiněno do 18. května, podrobnosti ohledně výše a objemu cel jsou však nejasné.

Polská jádrová inflace se vrací k normálu

Středoevropský letní čas = BST+1

Podle včerejšího prohlášení prezidenta Polské národní banky A. Glapinskeho se jádrová inflace vrátila k normálním hodnotám. Trh očekává, že dnešní statistika potvrdí zrychlení jádrové inflace za duben. Ta se už za březen vyšplhala nejvýše za posledních šest let. Dokud se ale bude držet pod cílem NBP, není podle její holubičí frakce důvod ke zvyšování sazeb.

Solidní HDP v Q1 měnám mnoho impulzu k posílení nedalo

Včerejšek byl ve znamení statistik HDP za první čtvrtletí. Premiantem regionu je bezesporu Maďarsko, jehož ekonomika si připsala slušných 1,5 % mezičtvrtletně. Úspěšná byla i polská ekonomika, která rostla nad očekávání  tempem1,4 % q/q. Česká ekonomika je ve srovnání s těmito zeměmi za popelku, mezičtvrtletně přidala 0,5 %. Vykázala tak podobnou dynamiku jako její největší obchodní partner Německo. Avšak přesto, že byl český meziroční růst HDP desetinu nad očekáváním trhu, koruna na statistiku nereagovala. Naopak během dne měla spíše tendence oslabovat. Včera se kurz tuzemské měny pohyboval okolo 25,77 CZK/EUR, dnes ráno je ale už o pět haléřů silnější. Ani ostatní měny nebyly navzdory publikovaným statistikám úspěšné. Polský zlotý zůstal téměř nezměněn na 4,310 PLN/EUR, maďarský forint ztratil 0,4 % a ocitl se na 325,6 HUF/EUR, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
92.1
ČEZ
496.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
600.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
560
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
708
PHILIP MORRIS ČR A
13420
O2 C.R.
217.5
UNIPETROL
382.5
VIG
534