Svátek má: Milan

Byznys

Velikost textu:

Podkopává Nord Stream-2 evropskou solidaritu? Ne, naopak EU pomůže

Podkopává Nord Stream-2 evropskou solidaritu? Ne, naopak EU pomůže

Myšlenkou každého evropského projektu ohledně zemního plynu musí být zlepšení bezpečnosti dodávek a konkurenceschopnosti dodávek energie v celé Evropě.

Ilustrační foto
9. března 2018 - 06:20

Proto již celá desetiletí EU správně usiluje o diverzifikaci svých dodávek plynu jak z hlediska zdrojů, tak z hlediska dopravních cest. Čím více plynu vstupuje na evropský trh, tím vyšší je jeho likvidita. Vyšší likvidita znamená větší konkurenci. Více konkurence vede ke snižování cen, z nichž mají prospěch všichni spotřebitelé.

Na základě tohoto základního pravidla fungování trhů je zřejmé, že Nord Stream-2 není v rozporu s cíli Evropské energetické unie a vnitřního trhu s energií. Naopak: Nord Stream-2, stejně jako všechny ostatní dopravní cesty, přispívá k diverzifikaci dopravních cest, zvyšování likvidity, konkurence a bezpečnosti dodávek na evropském trhu s energií.

Ten, kdo tvrdí, že Nord Stream-2 činí Evropu více závislou na ruských dodávkách plynu, nezná současnou situaci na evropském trhu s plynem, která se zásadně liší od situace před několika lety.

Handelsblatt: Plynovod Nord Stream 2 potřebuje nejen Německo!

Faktem je, že v EU je nyní vybudováno velké množství nových propojovacích plynovodů a více než 30 terminálů LNG. V současné době může plyn proudit ve všech směrech v rámci EU a v Evropě se může na evropském trhu volně prodávat.

Každá dodávka plynu do Evropy - ať už z Norska, Spojených států, Ázerbájdžánu, Kataru nebo Ruska - posiluje likviditu evropského trhu. Opakování pokusů jediného poskytovatele již není možné, existuje příliš mnoho plynu a příliš mnoho alternativ dodávek. To bude dále posíleno dalšími výstavbami a plánováním dalších projektů plynovodů (např. South Stream).

(rp,prvnizpravy.cz,faz,foto:arch.)