Svátek má: Ester

Byznys

Velikost textu:

Podkopává Nord Stream-2 evropskou solidaritu? Ne, naopak EU pomůže

Podkopává Nord Stream-2 evropskou solidaritu? Ne, naopak EU pomůže

Myšlenkou každého evropského projektu ohledně zemního plynu musí být zlepšení bezpečnosti dodávek a konkurenceschopnosti dodávek energie v celé Evropě.

Ilustrační foto
9. března 2018 - 06:20

Proto již celá desetiletí EU správně usiluje o diverzifikaci svých dodávek plynu jak z hlediska zdrojů, tak z hlediska dopravních cest. Čím více plynu vstupuje na evropský trh, tím vyšší je jeho likvidita. Vyšší likvidita znamená větší konkurenci. Více konkurence vede ke snižování cen, z nichž mají prospěch všichni spotřebitelé.

Na základě tohoto základního pravidla fungování trhů je zřejmé, že Nord Stream-2 není v rozporu s cíli Evropské energetické unie a vnitřního trhu s energií. Naopak: Nord Stream-2, stejně jako všechny ostatní dopravní cesty, přispívá k diverzifikaci dopravních cest, zvyšování likvidity, konkurence a bezpečnosti dodávek na evropském trhu s energií.

Ten, kdo tvrdí, že Nord Stream-2 činí Evropu více závislou na ruských dodávkách plynu, nezná současnou situaci na evropském trhu s plynem, která se zásadně liší od situace před několika lety.

Handelsblatt: Plynovod Nord Stream 2 potřebuje nejen Německo!

Faktem je, že v EU je nyní vybudováno velké množství nových propojovacích plynovodů a více než 30 terminálů LNG. V současné době může plyn proudit ve všech směrech v rámci EU a v Evropě se může na evropském trhu volně prodávat.

Každá dodávka plynu do Evropy - ať už z Norska, Spojených států, Ázerbájdžánu, Kataru nebo Ruska - posiluje likviditu evropského trhu. Opakování pokusů jediného poskytovatele již není možné, existuje příliš mnoho plynu a příliš mnoho alternativ dodávek. To bude dále posíleno dalšími výstavbami a plánováním dalších projektů plynovodů (např. South Stream).

(rp,prvnizpravy.cz,faz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
72.5
CEZ
552
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
826.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
888
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
874
PHILIP MORRIS CR
14340
O2 C.R.
241.5
UNIPETROL
382.5
VIG
534