Svátek má: Andrea

Byznys

Velikost textu:

Návrat k normálu se projeví v datech

Návrat k normálu se projeví v datech

Tento týden předstihové indikátory ukáží návrat aktivity v sektoru výroby i služeb a zlepšení spotřebitelské nálady.

Ilustrační foto
22. června 2020 - 09:45

Na ekonomický obrat ukáží i tvrdá data jako výdaje domácností či objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA. Na pozadí zpráv stále budou figurovat statistiky vývoje počtu nakažených. ČNB pravděpodobně ponechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, uvedl Michal Brožka, analytik Komerční banky..

Všechna data ukazují ekonomické zlepšení

Indexy nákupních manažerů v eurozóně ze sektoru služeb i výroby za květen vykáží další podstatné zlepšení, stále ale budou ukazovat aktivitu výrazně pod úrovní před vypuknutím pandemie. S návratem života do normálu by se v eurozóně měla zlepšovat i spotřebitelská důvěra a rovněž IFO index podnikatelské důvěry v Německu vykáže zlepšení. Ekonomické oživení má v tuto chvíli tvar písmene V, ale otázkou jsou další měsíce. Zveřejnění zápisu z minulého jednání ECB by mohlo přiblížit, v čem tkvěly názorové rozpory členů ECB ohledně navýšení programu nákupu aktiv. V USA bude trh sledovat další kroky fiskální politiky, která by měla ozřejmit další postup ohledně chystaných infrastrukturních investic a případně dalších plánů na podporu trhu práce. Zveřejňovaná tvrdá data v USA potvrdí probíhající hospodářské oživení. Za květen lze počítat s růstem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a s výdaji domácností, což koresponduje s již zveřejněným prudkým nárůstem maloobchodních tržeb. Naproti tomu po dubnovém zvýšení příjmů domácností pod vlivem mimořádných vládních stimulů lze čekat opačný směr.

Česká národní banka bude tuto středu rozhodovat o nastavení měnové politiky. Počítáme s tím, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny a to především s ohledem na výroky jejich členů minulý týden. S ohledem na to, že vidíme značné riziko podstřelení inflačního cíle, diskuse o možné potřebě dalšího uvolnění měnové politiky nezmizí. O to více bychom mohli slyšet o využití nekonvenčních nástrojů.

Hospodářská politika podpořila finanční trh

V minulém týdnu americký Fed oznámil, že bude nakupovat korporátní dluhopisy a Trumpova administrativa představila plán infrastrukturních investic ve výši až 1 bilionu USD. Tento další stimul pro ekonomiku poskytl podporu akciovým trhům, které rostly. Dolar v počátku týdne vůči euru ztrácel, ale později proti evropské měně posílil k 1,120 USD/EUR.

Evropský summit jednání evropské rady dle očekávání nepřinesl žádnou dohodu, ale spíše ujištění, že je třeba dosáhnout urychleného schválení záchranného EU fondu. Další jednání by měla proběhnout v polovině července. Z makrodat minulého týdne stojí za zmínku především maloobchodní tržby v USA, které v květnu vzrostly o nečekaně silných 17,7 %.

Česká koruna na začátku minulého týdne mírně oslabila, ale později se vrátila pod hladinu 26,70 CZK/EUR. Dočkali jsme se výroků centrálních bankéřů Rusnoka, Bendy a Mory. Ve všech případech jejich vyjádření indikovalo spíše inklinaci k ponechání úrokových sazeb na nejbližší zasedání beze změny. V reakci na hospodářský útlum ČNB minulý týden rozhodla o snížení požadavků u poskytování hypoték a snížení proticyklické kapitálové rezervy pro banky, doplnil Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97.5
ČEZ
437.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
484
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
485
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
770
PHILIP MORRIS ČR A
13580
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
534