Svátek má: Soňa

Byznys

Velikost textu:

Koronavirus a politika rozhodnou o dalším směřování trhů

Koronavirus a politika rozhodnou o dalším směřování trhů

Statistiky na obou stranách Atlantiku budou i nadále poskytovat nejasný obrázek reálné ekonomiky. Hlavním tématem pro trhy zůstává koronavirus a jeho dopad na čínské hospodářství.

Ilustrační foto
24. února 2020 - 09:45

Na politickém poli budeme sledovat první jednání ministrů zahraničí Evropské unie o nastavení pravidel zahraničního obchodu s Velkou Británii po jejím odchodu z unie. Americe bude pokračovat souboj o nominaci Demokratické strany pro blížící se prezidentské volby. Tuzemské průmyslové ceny podle našich odhadů dále zpomalily kvůli poklesu cen ropy na globálních trzích, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Další negativní zprávy z německé ekonomiky

Čínské PMI a korejská data zahraničního obchodu tento týden ukážou první reálné dopady koronaviru na reálnou ekonomiku. Mimo Asii by měly statistiky ukázat smíšený obrázek. Evropské předstihové ukazatele a růst úvěrů na jedné straně a slabší data z Německa budou pro euro složitý oříšek. V úterý budou jednat ministři zahraničí Evropské unie o rámci pravidel pro vyjednávání s Velkou Británii o budoucím nastavení vzájemných vztahů. Spotřebitelská inflace z jednotlivých zemí eurozóny potvrdí opětovné zpomalení inflace, ale nárůst její jádrové složky.

V USA bude pokračovat politický souboj o nominaci na kandidáta Demokratické strany pro listopadové prezidentské volby. Statistika zahraničního obchodu by měla poodhalit důvody významné podpory amerického HDP v závěru minulého roku. Spotřebitelská důvěra v únoru pravděpodobně zůstane stabilní i přes negativní zprávy z Číny.

V regionu budeme sledovat dnešní zveřejnění tuzemských průmyslových cen a spotřebitelské důvěry. Růst cen v průmyslu podle našich odhadů dále zpomaluje zejména díky nižším cenám pohonných hmot a poklesu cen ropy na globálních trzích. Spotřebitelská důvěra v posledních měsících klesá, stále ale zůstává na velmi vysokých úrovních. V průběhu týdne uvidíme několik vystoupení centrálních bankéřů, ale žádné z nich není primárně spojeno s měnovou politikou. V Maďarsku budeme v úterý sledovat jednání centrální banky. Neočekáváme, že by mělo dojít ke změně v nastavení měnové politiky. Rétorika centrálních bankéřů by však mohla být méně holubičí.

Koruna uzavřela minulý týden nad hranicí 25,0 CZK/EUR

V uplynulém týdnu nejvíce překvapil německý ZEW, který poklesl výrazně více, než trhy očekávaly. Na druhou stranu americký trh nemovitostí pozitivně překvapil. Americký dolar se tak dostal na nejsinější hodnoty za poslední roky. Následně však své zisky opět ztratil.

Závěr týdne byl ve znamení negativních zpráv z USA a Číny. Obavy z dopadu koronaviru na reálnou ekonomiku a slabší data z amerického průmyslu vyvolaly skokové oslabení akciových trhů, zvýšenou poptávku po státních dluhopisech a oslabení amerického dolaru. Americký PMI v únoru poprvé od roku 2013 spadl pod hranici 50 b., která odděluje ekonomickou expanzi od kontrakce. Zároveň čínská státní televize oznámila, že virus doposavad nedosáhl bodu obratu. Tamní prodeje aut přitom ukázaly propad o 92 % za první dva únorové týdny.

Americký dolar reagoval oslabením vůči euru o 0,65 % na současných 1,085 USD/EUR. Regionální měny však světové dění v závěru týdne ignorovaly a vydaly se každá svojí cestou. Maďarský forint umazal předchozí ztráty, když posílil o 0,3 %. Koruna si své nejvýznamnější pohyby vybrala již v předchozích dnech a týden tak uzavřela stagnací jen lehce nad úrovni 25,0 CZK/EUR, zatímco polský zlotý ztratil dvě desetiny procenta, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
80
ČEZ
400
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
501.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
490
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
566
PHILIP MORRIS ČR A
13000
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
445.2