Svátek má: Soňa

Byznys

Velikost textu:

Důsledky koronaviru: Nejsou masky, česnek, hračky, náhradní autodíly,…

Důsledky koronaviru: Nejsou masky, česnek, hračky, náhradní autodíly,…

Epidemie koronaviru již vedla k řadě neočekávaných důsledků, píše britský Daily Mail.

Česnek
21. února 2020 - 09:01

Například britští stomatologové čelí nedostatku obličejových masek a kvůli rostoucí poptávce po česneku v Číně je nyní jeho nedostatek po celém světě. Virus navíc postihuje řadu průmyslových odvětví, která jsou závislá na Číně, včetně výrobců oblečení, automobilek a výrobců hraček

Výrobci stavebních zařízení také pocítili účinek koronaviru, píše Daily Mail. Tento týden se kvůli přerušení dodávek náhradních dílů z Číny zkrátila pracovní doba ve společnosti JCB, vyrábějící bagry. Společnost dočasně omezila pracovní dobu  z 39 hodin  na 34

Kromě toho koronavirus zasáhl průmysl luxusního zboží, vzhledem k tomu, že 40%  těchto výrobků kupují čínští občané. Na začátku týdne klesly akcie společnosti Petra Diamonds o 20 procent. Výrobci hodinek Swatch a Burberry a další  společnost s luxusním příslušenstvím, jsou také ohroženy.
 
Česnek nepomůže proti koronaviru, ale to nezastaví Číňany, prudce zvýšili jeho spotřebu, což vede k nedostatku produktu ve zbytku světa.

Epidemie ovlivňuje také oblast videoher a hraček: více než 80% všech hraček ve Velké Británii je vyrobeno v Číně. Řada zástupců průmyslu oznámila snížení výroby a pokles zisku.
 
K poklesu produkce dochází také v automobilovém průmyslu: zástupci společnosti Jaguar Land Rover oznámili nedostatek náhradních dílů z Číny. Již dříve Nissan omezil výrobu ve svém závodě v Japonsku a Fiat v závodě v Srbsku. Analytici ze švýcarské UBS banky tvrdí, že prodej automobilů v Číně klesne v únoru o 50 procent, což zasáhne společnosti jako Volkswagen, BMW a Daimler.


Začátkem tohoto týdne Apple oznámil, že koronavirus  omezil nabídku nových telefonů iPhone tím, že společnost musela zavřít čínské továrny. Byla zasažena také výroba sluchátek AirPods tech gigantů.

A Apple zdaleka není jediný výrobce elektroniky, který by trpěl. Vzhledem k tomu, že Čína vyrábí 80% světových smartphonů, očekává se, že koronavírus způsobí 12% pokles počtu telefonů vyrobených v prvním čtvrtletí roku.
 
Dalším problémem nepřímo spojeným s koronavirem může být objednání svatebních šatů, poznamenává Daily Mail. Důvodem je to, že Čína je hlavním dodavatelem materiálů potřebných pro šaty.

Výrobci kabelek a oděvů mají nedostatek zipů, protože Čína je jejich největším producentem na světě.

Producenti doufali, že nový film Jamese Bonda bude nejvýnosnějším filmem 007, který by překonal bariéru 1 miliardy GBP. Ale s čínskými kiny uzavřenými je  lukrativní propagační turné odloženo, a tržby tak nebudou překonány.

Čína obvykle má druhé největší tržby z kin na světě,  v loňském roce s výnosem více než 6 miliard GBP.
 
(rp,prvnizpravy.cz,dailymail,foto:arch.)