Svátek má: Zina

Byznys

Velikost textu:

Data z amerického trhu nemovitostí čeká korekce

Data z amerického trhu nemovitostí čeká korekce

Kalendář je dnes poloprázdný. Zveřejněna budou pouze data z amerického nemovitostního trhu.

Ilustrační foto
19. ledna 2022 - 09:30

Kalendář je dnes poloprázdný. Zveřejněna budou pouze data z amerického nemovitostního trhu. Po výrazném nárůstu počtu nově zahájených staveb v listopadu, čeká tento indikátor za prosinec zřejmě korekce. Poptávka po nemovitostech zůstává nicméně stále vysoká. V eurozóně ani regionu dnes žádná zajímavá data zveřejněna nebudou, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Počet nově zahájených staveb v USA poklesne

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn počet vydaných stavebních povolení a počet nově zahájených staveb za prosinec. Oba indikátory čeká zřejmě korekce. Obzvláště v případě počtu nově zahájených staveb, které v listopadu meziměsíčně vzrostly o skoro dvanáct procent, lze očekávat meziměsíční propad. Celkově je však trh nemovitostí v USA v dobré kondici. Poptávka se však vzhledem k očekávánému zvyšování úrokových sazeb i celkovému vývoji na tamním trhu bude pravděpodobně již blížit svému vrcholu.Koruna lehce posiluje

Kurz koruny se včera pohyboval převážně v úzkém pásmu 24,40-24,45 CZK/EUR. Žádná zajímavější data zveřejněna nebyla a na rozhovor guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka pro Denník N, koruna nereagovala. V něm Jiří Rusnok zopakoval, že úrokové sazby porostou přes čtyři procenta, nicméně podle jeho očekávání nepřesáhnou procent pět. Utahování měnových podmínek bude podle jeho slov již pomalejší, než tomu bylo v závěru loňského roku.

I tak ale koruna dopadla nejlépe z celého regionu, když si během úterního obchodování připsala zisk 0,1 %. Maďarský forint naopak ztratil 0,5 % a posunul se na 357,7 HUF/EUR. Oslaboval i polský zlotý a to o 0,1 % na 4,53 PLN/EUR.

O pozitivní překvapení se včera postaral německý ZEW index. Ten ve složce očekávání překvapil růstem na 51,7 bodu, když trh počítal jen s 32 body. Optimismem německé investory naplnila očekávání ohledně dalšího vývoje pandemie. Euro ale z dobrých zpráv nic nevytěžilo. Naopak ve srovnání s předchozím dnem skončilo o 0,5 % slabší (1,136 USD/EUR). To je i v souladu s našimi očekáváními, že by euro mělo v následujících týdnech oslabovat. Vítr z plachet by mu mělo brát sílicí očekávání ohledně zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
530
ČEZ
959
ERSTE GROUP BANK A
875
KOFOLA CS
277
KOMERČNÍ BANKA
688.5
MONETA MONEY BANK
91
PHILIP MORRIS ČR A
15900
PHOTON ENERGY
49
PILULKA LÉKÁRNY
256
VIG
630
GEN DIGITAL
475