Svátek má: Mikuláš

Byznys

Velikost textu:

Americká inflace na dosah cíle centrální banky

Americká inflace na dosah cíle centrální banky

Americká inflace v červenci zrychlila na dosah cíle centrální banky. Na směřování Fedu to však nic nemění a v září se dočkáme dalšího snižování sazeb.

Ilustrační foto
13. srpna 2019 - 09:45

Italský senát dnes rozhodne o termínu hlasování o nedůvěře vlády, což by mělo být následováno stanovením data předčasných voleb. V regionu nás čekají jen druhořadé statistiky, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

ZEW ukáže další pokles důvěry

Zatímco v Německu by druhý odhad inflace neměl přinést nic nového, americká červencová čísla ukáží zrychlení inflace ke dvěma procentům. Stejně jako v předchozím měsíci se propisují do cen cla na dovážené čínské zboží. Ačkoli se jedná o jednorázový zásah, minimálně do května příštího roku budou zvyšovat meziroční dynamiku. V červenci rostly také ceny energií v čele s pohonnými hmotami. Meziročně se tak inflace dostane k hodnotě 1,8 %. Na naší prognóze zářijového snížení úrokových sazeb to však nic nemění.

Italský senát rozhodne o hlasování o nedůvěře vlády

Italský senát odložil stanovení termínu hlasování o nedůvěře vládě na dnešek. Časový harmonogram tak dává současné vládě další týden života s tím, že hlasování proběhne 20. srpna. Podle nás je tak největší pravděpodobnost předčasných voleb na přelomu října a listopadu, což koliduje s termínem stanovení rozpočtu eurozóny. Alternativou však je i dočasná úřednická vláda nebo nová vládní koalice. Tomu však dáváme menší šance.

Region nic nového nepřinese

Regionální kalendář je pro dnešní den prázdny s výjimkou statistik ze zahraničního obchodu a platební bilance z tuzemska a Polska.

Inflace se opět vzdaluje cíli centrální banky

Spotřebitelská inflace v červenci zrychlila nad očekávání trhu i ČNB. Hlavním důvodem byl vyšší růst cen dovolených, než odpovídá tradičnímu sezónnímu pohybu v tomto měsíci. Pokračoval ale i trend rostoucích cen bydlení a potravin. V následujících měsících očekáváme, že inflace mírně zpomalí, zůstane ale stále vysoko nad dvouprocentním cílem centrální banky.

Koruna paradoxně vyšší inflaci nevěnovala pozornost a společně s maďarským forintem více méně stagnovala. Polský zlotý si na druhou stranu připsal ztrátu v řádu jedné desetiny procenta, doplnil František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5