Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Praha nepřipustila, aby záchranná služba přišla o 20 milionů

Praha nepřipustila, aby záchranná služba přišla o 20 milionů

Rada hlavního města Prahy schválila převedení 20 milionů korun z neúčelové rezervy zpět do rozpočtu na rok 2016 pro Zdravotnickou záchrannou služby hl. m. Prahy (ZZS).

Ilustrační foto
18.leden 2016 - 08:30

Rada hlavního města Prahy tak napravila nezodpovědnou chybu opozičních zastupitelů. Ti v prosinci odhlasovali pozměňovací návrh rozpočtu, jenž snižoval finanční prostředky na ZZS. Jak však uvedl radní pro zdravotnictví Radek Lacko, takový krok by vedl i k jednoznačnému snížení výjezdových skupin, což by poškodilo transporty pacientů v přímém ohrožení života. Informoval Magistrát hlavního města Prahy.

„Trvale navyšující se počet obyvatel hlavního města a jeho rozšiřující se zástavba, zejména v rámci zvětšujících se městských částí, rovněž v posledních letech, jen přispívají ke zvyšování nároků na činnost a počet zásahů pražské záchranky. Ať již přes den či v nočních hodinách je záchranná služba rok od roku stále vytíženější, takže snižování nákladů na její provoz, tak jak o tom hlasovala opozice, považuji skutečně za nezodpovědný krok. A pochopitelně si cením toho, že jsem našel způsob, jak jej tímto napravit,“ uvedl dále Lacko.

Zdravotničtí záchranáři dostanou nové vybavení

ZZS poskytuje na území hlavního města přednemocniční péči a její rozsah je stanoven v souladu se zákonem o zdravotnické záchranné službě tzv. plánem pokrytí. Ten stanovuje počet a rozmístění výjezdových základen tak, aby místo události bylo dosažitelné v dojezdové době.

„V demografických ani jiných parametrech nedošlo na území Prahy k takovým změnám, které by dovolovaly snížení počtu výjezdových základen, k čemuž by na základě snížení rozpočtu muselo dojít,“ zdůraznil radní Lacko.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch.zzs)