Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Praha přispěje Českému červenému kříži na školení pečovatelů

Praha přispěje Českému červenému kříži na školení pečovatelů

Rada hl. m. Prahy schválila jednorázovou dotaci Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Praha 1 ve výši 50 tisíc korun, která poslouží k otevření dalších kurzů Moderního ošetřovatelství.

Školení pečovatelů v záloze
14. června 2021 - 12:30

Dosud už bylo takto proškoleno na tři tisíce dobrovolníků, kteří pomáhají ošetřovat ve zdravotnických a pobytových sociálních zařízeních nebo pečují o své blízké doma.

„Z kuchařů nebo turistických průvodců, kterým pandemie znemožnila chodit do práce, se díky proškolení stali pomocníci ve zdravotnických a pobytových sociálních zařízeních. Stovky dalších lidí začaly s větší odborností pečovat o své blízké v domácím prostředí. Všem těmto pečovatelům v záloze patří obrovský dík, protože v těch nejkritičtějších týdnech pandemie pomáhali ulevit přetíženému zdravotnickému systému,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Projekt má pro hlavní město mimořádný přínos nejen s ohledem na pandemii a další případné mimořádné události, ale i do budoucna.

„Péče o nemocné je potřeba i v civilním životě, abychom se uměli alespoň se základními znalostmi kvalitně postarat o své nejbližší nebo včas poznali, že s nimi něco není v pořádku a vyhledali odbornou pomoc. Dobře směřovaná péče o nemocného na lůžku v domácím prostředí je důležitou součástí procesu uzdravení. I to bylo naším cílem, když jsme kurz rozjížděli,” vysvětluje Jaroslava Marková, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Praze 1.

Český červený kříž pořádá kurzy už od loňského října. Tehdy totiž vznikla obzvláště silná poptávka po proškolených dobrovolnících vzhledem k velkému nárůstu pacientů a výpadku zdravotníků, kteří se léčili s covidem-19. Od té doby se týmu složenému z dvacítky organizátorů a lektorů už podařilo uskutečnit na 109 kurzů, při kterých bylo proškoleno 2 920 osob.

Praha nyní vyčlenila spolku jednorázovou neinvestiční účelovou dotaci ve výši 50 tisíc korun. Finance přispějí k tomu, aby mohly kurzy Moderního ošetřovatelství pokračovat pro další zájemce i na podzim.

Rodiny s dětmi nebudou žít v nevyhovující ubytovně

Tento kurz pro laickou veřejnost poskytuje ČČK zcela zdarma a koná se formou osmihodinového semináře, kde se dobrovolníci učí, jak komunikovat s nemocným, jak s ním manipulovat na lůžku, jak jej nakrmit a poskytnout mu osobní hygienu. Jde o elementární ale nezbytné dovednosti. Od absolventů se nečeká, že by nahradili profesionální zdravotníky, ale mohou jim velice významně pomoci při péči o nemocné. Pořádání kurzů může finančně podpořit i veřejnost na webových stránkách: https://www.darujme.cz/projekt/1204045

Kostel sv.Klimenta stojí na starověkém hradišti

Prazskenovinky.cz informoval Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mhmp)