Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

Botanická zahrada láká na tradiční přehlídku křehké motýlí krásy

Botanická zahrada láká na tradiční přehlídku křehké motýlí krásy

Výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana se těší velkému zájmu.

Morpho peleides
13. května 2023 - 12:30

Tradiční přehlídka křehké motýlí krásy v Botanické zahradě hl. m. Prahy se koná do 21. května. Motivem letošní výstavy je metamorfóza, zaměřuje se tedy na ontogenetický vývoj motýlů. Ve středu 10. května do Prahy dorazilo posledních zhruba 1100 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. K vidění je stále několik desítek druhů baboček a otakárků, mezi nimi též oblíbení krasavci z rodu Morpho nebo soví motýli Caligo. O výstavu je i v letošním roce velký zájem. Za čtyři týdny přehlídku zhlédlo více než sedmdesát tisíc návštěvníků. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.

„Průběh letošní výstavy motýlů opět potvrzuje, že patří mezi neojoblíbenější akce naší zahrady. Od jejího zahájení doposud navštívilo naší zahradu více než sedmdesát tisíc zájemců. Do ukončení zbývají ještě dva týdny, a tak očekáváme, že návštěvnost opět dosáhne rekordních sto tisíc návštěvníků. O víkendech je skleník Fata Morgana velmi vytížený, na návštěvnosti se ale projevily i květnové svátky – tyto dva pondělky jsme měli mimořádně otevřeno. Zájemci ještě mají možnost se za motýly vypravit, rád bych ale doporučil návštěvu ve všedních dnech nebo ji plánovat až ke konci otevírací doby botanické zahrady. Také mohu slíbit, že někteří motýli budou ve skleníku k vidění i po skončení výstavy,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.



Kouzlo proměny. Letošní výstava odhaluje tajemství motýlí proměny z vajíčka přes housenku, která se v kukle vyvine v krásného motýla. Kromě edukativních panelů představujících vývojová stadia několika druhů, s nimiž se návštěvníci mohou ve skleníku setkat na živo, ukazuje vývoj motýla i model v nadživotní velikosti. Díky němu návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních, milimetrových vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. Konkrétně se jedná o model velkého sovího motýla (Caligo memnon), pro botanickou zahradu jej vyrobil výtvarník Petr Szyroki. Model je umístěn před vchodem do skleníku vedle dalších vzdělávacích a informativních panelů. Jednotlivé části – vývojová stadia jsou vůči sobě ve správném velikostním poměru, návštěvníci si tak udělají zcela přesnou představu.

Motýly vystřídají včely a bonsaje. Trojská botanická zahrada připravuje na červen další akce. Od 1. června se tu bude konat dlouhodobá panelová výstava, která návštěvníkům představí detaily ze života včel a opylování rostlin a ukáže, jak jsou včely pro přírodu i pro nás samotné důležité. V polovině června pak expozici Japonská zahrada opět zaplní několik desítek nádherných bonsají, nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Od 16. do 25. června se uskuteční Festival bonsají a japonské kultury a zájemci se tak kromě umění tvarovaných stromků setkají i s tradiční japonskou kuchyní a kulturními prvky. Součástí výstavy bonsají bude v letošním roce i mezinárodní přehlídka – trienále bonsají, které se zúčastní vystavovatelé z Česka, Polska a Německa.

Pražskénovinky.cz informovala Darina Miklovičová z Botanické zahrady Praha.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:Botanická zahrada Praha)



Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%