Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

Praha 4 pomáhá a bude pomáhat Ukrajině

Praha 4 pomáhá a bude pomáhat Ukrajině

Ukrajina čelí už dlouhých dvanáct měsíců nevyprovokované agresi Ruska, která porušuje její suverenitu, nezávislost a územní celistvost.

Ilustrační foto
27. února 2023 - 12:30

V pátek 24. února 2023 uplynul rok ode dne, kdy se lidé na Ukrajině probudili do ruské invaze a milionům z nich se život obrátil vzhůru nohama. Praha 4 patří k těm městským částem, které Ukrajině a Ukrajincům výrazně pomohli a pomáhají.

„Dlouhých dvanáct měsíců ničí Rusko na Ukrajině životně důležitou infrastrukturu. Ruská armáda zabíjí civilní obyvatele, muže, ženy i děti. Zločinná válka vyhnala z domovů miliony lidí. To nelze přehlížet, a už vůbec to nelze tolerovat,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Naše podpora statečně bojující Ukrajině je součástí solidarity demokratických zemí, které chtějí zastavit agresora.“

Už 28. února 2022 rozhodla Rada městské části Praha 4 na svém mimořádném jednání zajistit ubytování pro válečné uprchlíky. Za dobu trvání válečného konfliktu prošlo ubytovacími zařízeními městské části přibližně 340 uprchlíků. Aktuálně ubytováváme 211 lidí, z toho 95 dětí. Většina uprchlíků jsou matky s dětmi.

„Češi a Slováci zažili 21. srpna 1968 invazi vojsk Varšavské smlouvy, která měla za cíl přerušit vývoj Československa k demokracii. O totéž usilují už několik let Ukrajinci a jejich snaha je ruskému imperialismu stejně trnem v oku, jako bylo Pražské jaro trnem v oku sovětskému imperialismu,“ uvedl dále starosta Ondřej Kubín. „V Praze 4, ale i na dalších místech naší země máme pomníčky lidí zastřelených soudruhem agresorem, mnoho našich občanů opustilo vlast, můžeme se i proto částečně vcítit do pocitů ukrajinských obyvatel.“

Praha 4 na začátku loňského března bezplatně poskytla prostory organizaci Ukrajinsko Evropská Perspektiva pro zřízení humanitárního centra. Kromě sociální pomoci a poradenství ukrajinským uprchlíkům je toto centrum i nadále využíváno rovněž pro shromažďování, třídění a distribuci pomoci, zdravotnického a ochranného materiálu pro Ukrajinu. Organizaci Ukrajinsko Evropská Perspektiva následně podpořila finančním darem ve výši 50 000 korun, který byl určen na nákup potřebného lékařského materiálu pro ukrajinské vojáky, nemocnice a polní špitály v rámci projektu Pomáháme Ukrajině spolu.

Praha 4 podpoří finančními dary oběti zemětřesení

Zastupitelstvo městské části Praha 4 rozhodlo 2. března 2022 poskytnout finanční dar ve výši 500 tisíc korun organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc obyvatelům Ukrajiny a částku 1 milion 500 tisíc korun pak poskytnout zastupitelskému úřadu Ukrajiny v ČR na nákup obranného materiálu.„Putinův režim neohrožuje jen nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, ale stává se hrozbou pro mír a dobré vztahy v Evropě i ve světě. Demokratický svět si uvědomuje, že statečný boj Ukrajinců za svobodu a nezávislost je současně bojem za hodnoty, které současné Rusko bezohledně pošlapává. Proto chceme a budeme Ukrajinu a její obyvatele podporovat i nadále a chceme rozvíjet vztahy s nimi i na úrovni komunální politiky,“ uzavřel starosta Ondřej Kubín.

Informoval Úřad MČ Praha 4.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%