Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Roušky pro Prahu a Dopravní podnik šijí v Litoměřicích

Roušky pro Prahu a Dopravní podnik šijí v Litoměřicích

Roušky dostanou přednostně osoby v první linii, navíc se tak podpoří zaměstnanost v ČR.

Roušky šijí v Litoměřicích
22. března 2020 - 12:30

Ochranných prostředků dýchacích cest (nos a ústa) se nedostává ani pracovníkům v první linii, jako jsou například zdravotníci, hasiči, řidiči či strojvedoucí v MHD. Magistrát hl. m. Prahy a Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se proto rozhodly zajistit si alespoň nejnutnější množství roušek po vlastní linii s využitím výrobních kapacit v ČR. Desítky šiček české společnosti TIMO začaly šít v Litoměřicích roušky pro Prahu a DPP. Díky této objednávce dala Praha práci lidem, kteří by jinak vzhledem k současným mimořádným opatřením skončili bez zaměstnání. První zásilku roušek Praha i DPP očekávají v pondělí 23. března. Obratem je budou distribuovat pracovníkům v první linii.

Výrobu roušek bude v dílnách v Litoměřicích ve dvousměnném provozu zajišťovat 40 šiček a dalšího obslužného personálu. Díky této objednávce Prahy a DPP tak tito zaměstnanci společnosti TIMO mají zajištěnou práci na další období. Vzhledem k mimořádným opatření a propadu běžných objednávek by jinak s největší pravděpodobností přišli o práci.

První dodávku roušek z Litoměřic očekává Praha a DPP již v pondělí 23. 3. 2020. DPP ji prioritně rozdistribuuje těm zaměstnancům, kteří jsou v nejčastějším kontaktu s veřejností, zejména řidičům a strojvedoucím. Další várky roušek by měly následovat v dalších dnech. Praha a DPP si v Litoměřicích zatím objednaly několik desítek tisíc vysoce kvalitních bavlněných roušek.

Dvouvrstvé roušky, které si Praha a DPP nechávají šít v Litoměřicích ve společnosti TIMO, jsou vyrobeny ze 100% bavlněné a zdravotně nezávadné tkaniny podle kritérií mezinárodního testovacího a certifikačního systému pro textilie Öko-Tex Standard 100. Tkaniny s tímto certifikátem jsou testovány nezávislými institucemi Öko-Tex na pH hodnotu, obsah formaldehydu, přítomnost pesticidů, extraktu, obsahu těžkých kovů, chlorované organické nosiče a konzervační látky (např. pentachlorfenol nebo tetrachlorophenol) či přítomnost alergizujících a potenciálně karcinogenních barviv.

Výhodou těchto dvouvrstvých roušek je možnost opakovaného použití, lze je prát či vyvařovat, žehlit a pak opět nasadit. Lze do nich vkládat antibakteriální a antivirotickou vložku a měnit pouze tu. Díky ekologické výrobě a možnosti opakovaného používání jsou šetrnější k životnímu prostředí než roušky jednorázové.

Krizový štáb děkuje občanům za zapojení do boje s koronavirem

Kromě toho DPP využívá kapacitu i těch zaměstnanců, kteří vzhledem k mimořádným opatřením nemohou vykonávat svoji práci. Na výzvu DPP se téměř desítka pracovníků středisek dopravních informací rozhodla na bázi dobrovolnosti šít další roušky pro DPP, které doplní dodávky z Litoměřic.

Také na Magistrátu hl. m. Prahy se k domácímu šití hlásí řada zaměstnankyň a jejich bavlněné roušky využívají například dobrovolníci, kteří se zapojují do projektu Praha drží spolu!

Pražskénovinky.cz informoval Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:arch.mhmp)