Svátek má: Ondřej

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Zuckerbergův cukr

Den za dnem se krátí, za méně než dva měsíce den bude nejkratším v roce.

Bída se bude šířit jako metastáze, omezení svobody vygumuje zbytek demokracie a pocit marnosti velké většiny občanů poroste viditelně každý den. Nic na tom nezmění ani únorový svátek spojený se známou českou pranostikou: Na Hromnice o hodinu více. Hromnice připomíná událost z evangelií, kdy Ježíšova matka Maria přinesla podle židovského obyčeje svého syna 40. dne po narození do jeruzalémského chrámu, aby jej zasvětila jako prvorozeného Bohu. Zde se setkává s prorokyní Annou a spravedlivým Simeonem, který Ježíše nazval světlem k osvícení národů. Protože je tradičně tento svátek spojován také s ochotou zasvětit svůj život poslání, které každý člověk má, je dnes v katolické církvi tento svátek slaven také jako Den zasvěceného života.

Světlo k osvícení národů a zasvěcený život podle mé životní zkušenosti se neobejdou bez filozofie, kvalitního vzdělání a výchovy. Deficit této trojice se zvětšuje rychleji, než si mnozí myslí nebo mohou představit, a zmíněná trojice z našich životů mizí jako pára nad hrncem. To i proto, že vládnoucí elity si nedovolí veřejně připustit, že koronavirem zdůvodňované karantény, různá omezení, segregace, vyhrůžky a z nich vyplývající de-socializace společnosti podrývají základ demokratické společnosti, uvolňují cestu chaosu a utopiím. Jednu z nich na dnech představil miliardář Zuckerberg ve svém modelu budoucího světa a člověka.

Nikdo pana Zuckerberga nepověřil vypracováním utopického modelu. To samo o sobě není nic špatného. Zlé a nebezpečné je, že on se nikoho nebude ptát ohledně realizace své utopie. Zcela nepochopitelné a demokratickým principům protiřečící je, že nikde nebude žádat o povolení k realizaci, o které musí požádat každý, když si chce upravit topení, koupelnu nebo střechu starého domu. Takovou toleranci může nabízet demokracie v kognitivním kapitalismu pouze zcela debilizovaným a nevychovaným lidem, kteří si nemohou uvědomit, co znamená průnik virtuálního a reálného světa s pomocí chytrých telefonů a nových prostředků pro rozšířenou realitu, a co představuje Zuckerbergova předpověď: Doufáme, že v příštím desetiletí dosáhne metaverse miliardy lidí, bude hostitelem digitálního obchodování v hodnotě stovek miliard dolarů a bude podporovat pracovní místa pro miliony tvůrců a vývojářů.

Zuckerberg slibuje, že v metavesmíru budeme moci dělat téměř vše, co si dokážeme představit. Příští platforma bude ještě více pohlcující - bude to internet, na který se nejen díváte, ale jste přímo uvnitř zážitku, popsal Zuckerberg. Říkáme tomu metaverse a dotkne se to každého produktu, který vytvoříme. Neřekl, pro koho bude tvořit, kolik to bude stát a proč. Na otázku - cui bono?, na kterou je třeba se vždy ptát, ať už se děje cokoli, si odpověděl sám: digitální obchodování v hodnotě stovek miliard dolarů. Kdo na tom prodělá? – vědomně ignoroval.

To plně odpovídá nezájmu vlády, včetně ruské a prozápadní čínské páté kolony, které se mj. vzdaly možnosti tvořit vize, definovat úkoly vedoucí k jejich realizaci s ohledem na etiku a morálku a regulovat neregulovaný kognitivní kapitalismus a digitální kapitál. Diskuze o konání a utopiích nadnárodních koncernů byly smeteny do pozadí mediálním tsunami a pokryteckým zájmem o zdraví člověka, který se stal cílem jednoho ze tří hlavních nájemníků našeho těla, které vnímáme jako vlastní majetek. Co mám na mysli?

V každém člověku se nacházejí bakterie (více než tisíc druhů u člověka), viry a archea. S některými bakteriemi a viry umíme bojovat dobře, s koronavirem ne. Proč tomu tak je, není předmětem příspěvku. Přesto, podle analýz amerických bezpečnostních agentur covid-19 nebyl vyroben v laboratoři, není biologickou zbraní a ČLR o něm před vznikem pandemie nevěděla, můžeme vycházet z předpokladu, že v představitelné budoucnosti nebude velký vojenský střet mezi USA – ČLR, že boj s koronavirem bude pokračovat dlouho a na různých frontách, a že v průběhu boje s ním otázka Tchaj-wanu bude s velkou pravděpodobností zodpovězena formou dárku USA jimi jako nepřítel označované ČLR. To mj. i proto, aby příprava na velký střet a realizaci utopie Marka Zuckeberga a podobných utopistů mohly pokračovat. V kontextu uvedeného a spolupráce společnosti Hřib & Co s Tchaj-wanen bych rád věděl, jaká řešení pro plnění slibů svým dnešním partnerům mají pro dobu po sjednocení Tchaj-wanu s ČLR.

Jednodušší je to s třetím nájemníkem našeho těla, archea. Jedná se o prastarou formu života, jejíž stáří se odhaduje až na 3,8 miliardy podle nálezů určitého typu v Grónsku. Archea je schopna adaptovat se k životu na různých stanovištích, hraje důležitou roli v globálním ekosystému (mj. tvoří až 20 % biomasy na Zemi), jejím genetickým materiálem je obvykle jediný cirkulární řetězec a zajímavé je, že doposud nikdy nezpůsobila onemocnění u člověka.

Zmínění tři nájemníci jsou ale schopni ovlivňovat nervové buňky mozku - měnit náladu a chování člověka. Mechanismus takového procesu vědci zatím nedokážou vysvětlit, proto nabízejí zajímavé verze. Jedna z nich praví, že jsou pravděpodobně schopny vyslat signální molekuly do vesmíru, a jelikož je střevo propojeno s imunitním, endokrinním a nervovým systémem člověka, tyto signály může změnit naše jednání ve směru nezbytném pro mikroorganismy. Zajímavé je, že v souvislosti s pandemií strachu z koronaviru a de-socializací se o důležitosti kvality a kultury výživy, která je přímo spojena se střevem a neustále klesá, vůbec nemluví.Na zmíněné téma jsem zveřenil již před deseti lety na Eurasijském ekonomickém fóru příspěvek s výsledky vědecké studie. Nevím, zda se téma objeví v diskuzích v Glasgow na dalším klimatickém summitu OSN. Nevím, zda delegáti budou oslovováni podle nejpokročilejší směrnice v Evropě, co bude jíst 25 tisíc delegátů ze 100 zemí, včetně hlav států a vlád, a zda jim organizátoři nabízejí minimálně tři genderové toilety. Zdravotní stav HM by se mohl zhoršit po přečtení odpovědi, proto se rozhodla neúčastnit se a vše přenechat mladším a mladým. Předpokládám, že nehledě na vyhlášený boj s klimatickými změnami, podobně jako proti koronaviru k žádné mezinárodní dohodě o spolupráci nedoje. Boj pana Zuckerberga o ruský trh s pomocí nové utopie bude více než náročný i se současnou vládou a boj o čínský trh bude předem ztracený. Především, podaří-li se prezidentovi Si vypořádat se s pátou kolonou ve své zemi. V EU, potažmo Evropě boj bude úspěšnější, nehledě na rostoucí inflaci, debilizaci a všechny skandály Facebook. Ten bude vést svůj život jako doposud ve stínu metavesmíru.

Přesto není vše tak jasné a jednoduché. Stojí za zmínku několik skutečností, ke kterým mj. patří snaha o nový zákon v Polsku. Jeho cílem je zakázat gayům, lesbám a dalším sexuálním menšinám duhové přehlídky a veřejná vystoupení. Spoluautor návrhu zákona Krzysztof Kasprzak přirovnal obhajobu sexuálních menšin za jejich práva k pochodu SA a NSDAP k moci na počátku třicátých let. Jejich práce byla zaměřena na zničení rodiny a byla na stejné úrovni jako teroristická kampaň. Kasprzak a jeho kolega Kaja Godek nevynechali při obhajobě snahy žádné hororové příběhy o homosexuálech, včetně znásilňování a zneužívání dětí. Skutečnost, že tyto projevy byly v parlamentu vyslyšeny, je jedna věc. Druhou a skandální je, že projekt proti LGBT vznikl s podporou polské katolické církve. Ta se svými skandály ve světě a doma nemůže mít čisté svědomí.

I když se návrh nestane zákonem, škoda již dnes je obrovská i ve spojení s výroky polského premiéra Mateusze Morawieckého. Jeho země se bude bránit, pokud EU zažehne "třetí světovou válku" proti Polákům ve sporu o nezávislost soudnictví. Nelze ignorovat ani varování maďarského premiéra Viktora Orbána, že bruselské elity EU je chtějí přeměnit na lidi se západoevropskými hodnotami tím, že je porazí, a naléháním na ně: Až přijde čas, dejte se před své domy a braňte je. I toto varování mluví samo za sebe. Třetí příklad se vztahuje na Michela Barniera. Tento francouzský diplomat hájil hodnoty a zájmy EU jako hlavní vyjednavač brexitu. V již probíhající francouzské prezidentské volební kampani ale nyní boduje myšlenkou pozastavit evropské právo v otázkách přistěhovalectví, aby bránil národní identitu. To znamená, že konzervativní politik není daleko od tzv. brexitových populistů Orbána nebo Morawieckého. Bruselská bublina podle Barniera vyvolá mj. mnoho dalších odchodů z EU. Pokrytectví, které dokazuje svým postojem tento bruselský karierista umocňuje škody na projektu EU. Je proto nabíledni, že EU vede boj sama se sebou. Nehledě na přicházející dobu temna v EU je potřeba nutit EK odpovědět na otázku, která vyplývá z Evropské smlouvy. V ní se píše o cíli jako stále užší unii, stále širší integraci Evropy. Co přesně to znamená pro Evropu, nikdo neví. Vládne ticho po pěšině a otázka zůstává bez odpovědi. Jsou to společné dluhy? Společné hraniční zdi? Zbraně? Více práv pro společné instituce? Kdo ví, ať napoví.

Proč takový dlouhý úvod a otázky na jeho konci? Problematika výchovy, kulturních a civilizačních hodnot, fungování systému EU v kontextu představitelných výsledků změn, které probíhají v blízkém a vzdáleném sousedství, a vstup do systému intenzivního rozvoje individuálních schopností a kritického, tj. jasného myšlení, představují část obsahu plánovaných seminářů v roce 2022. Semináře v angličtině, němčině, ruštině, bude-li zájem i v češtině, budou organizovány pro úzký kruh zájemců u severního a jižního souseda s účastí autora příspěvku. Proč? Protože v české kotlině existuje národu nebezpečný deficit osobností, které by mohli být světlem k osvícení národa a současnou moc nezajímá Den zasvěceného života, výchova a filozofie, včetně té čínské. Na nic jiného než na udržení se u moci není čas a nebude. Odpověď na otázku, se kterou se setkávám - Jak vás jako otce ovlivnila čínská filozofie, jestli vás vůbec ovlivnila?, se pokusím dát v dalším příspěvku. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Jan Campbell 

14. listopadu 2023
San Francisco je již dlouho uznávánoU bránou do Asie a Tichomoří – a díky prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové jsme hrdí na to, že můžeme hostit setkání lídrů na summitu APEC v roce 2023, řekla Nancy Pelosi.

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

Jan Campbell 

6. listopadu 2023
V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

Jak se Peking stal Mekkou

Jak se Peking stal Mekkou

Jan Campbell 

1. listopadu 2023
Prezident Si představil plány na obnovu starobylé Hedvábné stezky před deseti lety a s ní i na přetvoření globálního obchodu a politiky, v jejímž středu bude Čína pevně usazena.

Budoucnost Střední Evropy

Budoucnost Střední Evropy

Jan Campbell 

27. října 2023
Pod záštitou a se závěrečným projevem J. E. Kardinála Dominika Duky, oddaného tradiční církvi a jedné z těch osobností, které současná církev potřebuje jako sůl, se ve dnech 13. až 15. října 2023 konala v Praze v Hotelu Pyramida v...

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Jan Campbell 

17. října 2023
V době, kdy čtete příspěvek, probíhá nebo již proběhla velká událost, o které veřejně právní média referují způsobem, který neodpovídá významu fóra, za to ale plně odpovídá novodobé mediální praxi a principům žvanění.

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Jan Campbell 

14. října 2023
Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%