Svátek má: Václav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Život seniorů je někdy těžký

Česká populace stárne a zvyšuje se i počet lidí, kteří trpí Alzheimerovou nemocí. Tato nemoc způsobuje závislost nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

Každý by očekával, že Česká republika nebude problém zvyšujícího se počtu pacientů s touto nemocí ignorovat. Opak je však pravdou. Stát pro tuto situaci nemá v dnešní době žádné řešení.

Nová místa pro nemocné pacienty se snaží nějakou formou zakotvit v aktuální novele zákona o sociálních službách tím, že takto nemocní budou moci zůstat klienty klasických domovů pro seniory. Domovy seniorů si tedy nebudou muset zajišťovat licenci na péči se zvláštním režimem. Otázkou však zůstává, kde na to vezmou.

Na takto nemocné lidi je třeba neustále dohlížet, přizpůsobit jim vnitřní zařízení domova a zvýšit počet zaměstnanců. A tak je na pořadu dne smutné konstatování, že platit za péči z vlastní kapsy musí čím dál více občanů. Soukromníci totiž v této oblasti nabízejí své služby a cena za takovýto pobyt v soukromém zařízení je pro mnoho lidí příliš vysoká. Od člověka, který s nimi podepíše smlouvu, požadují ve většině případů 18 tisíc korun měsíčně. Další náklady jim pokrývá příspěvek na péči.

Je smutné, že lidé, kteří celý život poctivě pracovali, nemají v dnešní době ve stáří záruku potřebné péče.

Miloslava Vostrá