Svátek má: Igor

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Zajímá rodiče, jak se jejich děti stravují?

Často slyšíme nářky, jak se děti a mladí lidé nezdravě stravují, okupují fastfoody, pijí sladké nápoje atd., atd.

I ve svém okolí vidím mnoho konkrétních případů, které potvrzují, že jídelníček dětí má ke zdravým stravovacím návykům hodně daleko. Kdo za to ale může? Ano, do jisté míry děti, protože pro rodiče bývá někdy těžké odolat škemrání dítěte, které se vehementně dožaduje pochoutky ve formě hamburgeru a hranolků. Ale dítě školou povinné si přece nemůže ještě samo rozhodovat o tom, co bude či nebude konzumovat. I v tomto směru jsou za něj přece odpovědní jeho rodiče! Jasně, pro rodiče je často jednodušší a pohodlnější koupit dítěti smaženou a přesolenou „pochoutku“ než uvařit něco dobrého a zdravého, a mohou si říct, že pro jednou se nic nestane. Jakmile ale neudržíte přísun nezdravých pochutin v přijatelné míře, pak už dítěti složitě vysvětlujete, co by mělo a nemělo jíst, když jemu prostě nejvíc chutná právě to nezdravé, které jsme mu jednou, dvakrát…, možná v dobré víře, ale určitě vědomě nabídli.

Podívejte se nyní na další graf z průzkumu na téma Pohyb a strava u dětí na ZŠ, jehož výsledky Vám postupně předkládám:

Řešíte způsob stravování Vašeho dítěte s ohledem na zdraví, tělesnou váhu a fyzickou aktivitu?
Také jste překvapeni, jako já? Rozhodně jsem nečekal, že téměř 55 % rodičů nepřemýšlí o tom, jaký má ta či ona potravina vliv na jejich zdraví, zda přispívá k optimální rovnováze organizmu, které potraviny mohou způsobovat obezitu nebo jiné zdravotní problémy. Vezmeme-li k tomu v úvahu i téměř 7 % rodičů, kteří odpověděli, že nevědí, a lze u nich proto s vysokou pravděpodobností předpokládat, že vliv stravy na zdraví dítěte také vlastně neřeší, rozrůstá se skupina rodičů, kteří nevnímají, že některé druhy potravin mohou být pro zdraví jejich dětí nebezpečné, na téměř dvě třetiny.

Tento poměr jsem doopravdy nepředpokládal. Domníval jsem se totiž, že převážná většina rodičů už z podstaty touží po tom, aby jejich děti byli zdravé! Ale asi je jednou věcí samotné přání a druhou aktivita, kterou člověk ke splnění tohoto přání vynaloží! Možná někdo namítne, že zdravá strava je většinou dražší než ta „obyčejná“, a proto si ji nemohou všichni dovolit, ale já i tento argument odmítám. Jasně, v sociálně slabších rodinách může být výběr zdravé stravy složitější a náročnější, ale i ve svém okolí vidím příklady, kdy i ve skromných podmínkách vyrůstají děti zdravě a harmonicky. Kdo nechce, hledá důvody, proč to nejde, kdo chce, hledá způsoby, jak toho dosáhnout.

Takže, kde je „zakopaný pes“? Pokusíme se ho společně najít a vykopat, nebo se smíříme s tím, že na většinu našich dětí nečeká zdravá budoucnost?

----------
Průzkumu společnosti SANEP na téma Pohyb a strava u dětí na ZŠ v ČR se ve dnech 11. – 17. 12. 2021 aktivně účastnilo 35.652 respondentů, kteří uvedli, že jejich dítě studuje v současné době na základní škole. Metodologie: věk, pohlaví, bydliště, vzdělání; statistická odchylka je ±1,5 %.

Zdeněk ErtlProč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Proč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Zdeněk Ertl 

20. září 2023
Sport, považovaný za univerzální jazyk soudržnosti a spolupráce, má nyní ještě větší důvod být středem pozornosti státního financování.

Doběhneme včas do krytu?

Doběhneme včas do krytu?

Zdeněk Ertl 

8. září 2023
V několika předchozích článcích jsem si vám dovolil představit nejzajímavější odpovědi občanů na některé otázky exkluzivních letošních a loňských průzkumů z oblasti bezpečnosti, připravenosti k řešení různých krizových situací apod. Dnešním, sedmým pokračováním tento malý seriál uzavřu.

Opustíš-li mne….

Opustíš-li mne….

Zdeněk Ertl 

2. září 2023
Ozbrojený konflikt na Ukrajině trvá již více než půl druhého roku. A v této souvislosti se naši občané začali výrazně obávat, že by se válka mohla vyskytnout i na našem území.

Jak zvládneme blackout?

Jak zvládneme blackout?

Zdeněk Ertl 

29. srpna 2023
Naše moderní a technologicky vyspělá společnost je logicky závislá na stálých dodávkách elektrické energie.

Branná výchova – ano, nebo ne?

Branná výchova – ano, nebo ne?

Zdeněk Ertl 

9. srpna 2023
My zkušenější si asi ještě vzpomeneme na školní předmět branná výchova.

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Zdeněk Ertl 

4. srpna 2023
V dnešní bezpečnostně nepříjemně rozbouřené době, kdy se výrazně zvyšují obavy lidí z různých rizik včetně válečného konfliktu na našem území, je problematika připravenosti dětí na složité životní situace více než aktuální.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%