Svátek má: Roman

Komentáře

Zbyněk Stanjura

politik, ODS

Vláda nechce snižovat daně, chce jen víc utrácet

Vláda nepodpořila návrh občanských demokratů na snížení daně z příjmu, který by znamenal nárůst mezd pro všechny zaměstnance o 7 %.

Zaměstnanci se mzdou 30 000 Kč by si díky našemu návrhu ročně přilepšili o více než 18 000 korun. Odpadlo by tím i handlování vlády s odbory o tom, kterým státním zaměstnancům a kolik se má přidat. Přilepšili by si všichni zaměstnanci, nejenom ti státní. Zrušení superhrubé mzdy má navíc v programovém prohlášení jak stávající koaliční vláda ANO, ČSSD a KSČM, tak jej měla ta předchozí jednobarevná vláda Andreje Babiše a i vláda Bohuslava Sobotky. Za celou dobu, kdy byl Andrej Babiš nebo jiní zástupci hnutí ANO ministry financí, tuto změnu nenavrhli. My jsme tento návrh zpracovali a předložili do sněmovny a vláda k němu dnes dala ‚překvapivě‘ negativní stanovisko. Důvodem prý je, že daň z příjmu zároveň nezvyšujeme. A k tomu se naprosto hlásíme.

Naším cílem je využít hospodářský růst, kdy se díky němu příští rok očekává 115 mld. Kč navíc do státního rozpočtu, ke snížení daní. Kdy jindy ke snižování daní přistoupit než v době, kdy se ekonomice daří? Těch 115 mld. Kč, které má vláda v plánu příští rok navíc vybrat, by umožnilo jak zvýšit platy a mzdy všem o 7 %, tak i snížit schodek státního rozpočtu. Vláda ale nechce ani snižovat daně, ani hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, chce pouze více utrácet. Slova Andreje Babiše o zodpovědném hospodáři a vyrovnaném rozpočtu jsou už minulostí.

Zbyněk Stanjura