Svátek má: Štěpánka

Komentáře

Jan Skopeček

politik (ODS)

Vláda hazarduje s českou ekonomikou

Vládní koalice schválila Konvergenční program ČR, v rámci kterého počítá s rozpočtovým deficitem v příštím roce ve výši 70 mld. Kč.

Je třeba zdůraznit, že:
 
  1. Rozpočtový deficit 70 mld. Kč je při očekávaném 2,7% růstu ekonomiky neodpovědně vysoký. Vláda nemá ambici veřejné finance uzdravit.
  2. Deklarovaná výše schodku je navíc číslem „na vodě“. Vláda na jedné straně odsouhlasila Andrejem Babišem původně navržený deficit 70 mld. Kč, ale zároveň odsouhlasila plošný nárůst platů ve veřejném sektoru. Chce současně přidat miliardy Kč v kapitole Ministerstva práce a sociálních věcí a v mnoha dalších oblastech. Číslu 70 mld. Kč tak nemohou věřit ani samotní ministři. 
  3. Premiér Bohuslav Sobotka dobře ví, že na financování všech slibů budou scházet finance, a proto hovoří o růstu korporátních daní a zavedení daní sektorových. Vyšší daně ale ohrozí pokračující zotavení české ekonomiky. Je třeba tomuto návrhu hazardujícímu s českou ekonomikou zabránit za každou cenu.
  4. Vláda se zabývá výhradně tím, jak vybrat více peněz od daňových poplatníků a více přerozdělovat. Potřebujeme přitom pravý opak - nižší vládní výdaje a více prostoru pro naše firmy, podnikatele a občany. 
Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL hospodařit odpovědně neumí a podle vývoje diskuze v posledních dnech nás přesvědčuje, že ani umět nechce. Je to vláda přežívací.

Jan Skopeček