Svátek má: Ondřej

Komentáře

Ján Čarnogurský

politik a advokát

Vážení občané, milí přátelé,Bylo už třeba vyslat signál. Vyslat signál, že Rusko je našim přítelem, ne nepřítelem. A že vůči přátelům se nedělá to, co dělá zejména tato vláda. O základně NATO na Slovensku je zatím ticho, ale každou chvíli média přinesou zprávu, že po našich silnicích se budou přesouvat cizí, nejčastěji americká vojska. I včera se objevila zpráva, že celý příští týden se budou přesouvat po našich silnicích prý spojenečtí vojáci. Bodejť by dostali alespoň defekt. Naši vojáci prý rotují, ale stále jsou v Pobaltí. Prezidentka označila Rusko za hrozbu. Vykázali jsme tří ruské diplomaty zcela bez důkazů.

To nemluvím jen z rozvernosti. O koho chce vláda opřít Slovensko v případě mezinárodní krize? O Evropskou unii, i když nám přikáže přijmout migranty, jež vyhnali z domova války západních států, z Iráku, Sýrie, Libye? O Evropskou unii, když Německo má připravený plán pro případ rozpadu EU? O NATO, které s dlouhým nosem vyhnali z Afghánistánu? O NATO, které má o nás zájem jen jako o nástupiště proti Rusku? O NATO, které nás zatahuje do válek, které se nás vůbec netýkají?

V dobrých vztazích s Ruskem nás předbíhají státy, které byly tradičně za námi. Například Maďarsko. A má z toho konkrétní výhody. V Maďarsku začínají výrobu ruské vakcíny Sputnik V, my platíme miliony za západní vakcíny. Rusko staví v Maďarsku atomovou elektrárnu. My jsme dali naše Mochovce dostavět Italům. Ukázalo se, že na to nemají, hledáme jiného dodavatele, cena jde raketově nahoru, budeme ji muset splácet v ceně elektřiny. Nám stoupá cena plynu, Maďarsko v těchto dnech podepsalo dohodu s Ruskem o dodávce plynu na 15 let. Zkusme, řekněme za rok porovnat cenu plynu v Maďarsku a u nás.

Kupujeme za miliardy € západní letadla a transportéry, ale naše armáda je dosud používá zejména na západní zahraniční operace a stále více při účasti na manévrech namířených proti Rusku. Kdo bude tyto peníze splácet?Slovensko dvakrát ročně hlasuje v Evropské unii za prodloužení, případně dokonce zostření protiruských sankcí. Předseda vlády Eduard Heger se v srpnu zúčastnil v Kyjevě tzv. Krymské platformy, protiruské setkání. Západní státy tam poslali jen třetiligové ministry nebo ještě nížší.

Rusko Slováky tradičně podporovalo. V různých oblastech. Kdo jste byli v Rusku na zápase slovenského mužstva a třetí země, nikoli Ruska, hlediště vždy fandí Slovákům. Největší země světa má pro nás množství pracovních a podnikatelských příležitostí. Na ruských univerzitách a ve vědeckých ústavech studovali naši vědci. Náš kosmonaut startoval do vesmíru na ruské raketě. Toto nám nabízí Rusko.

Naše současná situace je v jednom odlišná od minulosti. Dosud za nás zahraniční politiku rozhodovali jiní, v Budapešti nebo v Praze. Nyní rozhodujeme sami. Měli bychom být lepší než když rozhodovali jiní, ne horší. Nyní jsme lepší než Praha, ale horší než Budapešť. To musíme změnit. Musíme být lepší i než Budapešť.

Možná brzy poletí do Moskvy k jednání ministr Korčok. Ať ví ministr Lavrov, že Slovensko je jiné než to, které hlasuje pro protiruské sankce a posílá vojáky přes NATO k ruským hranicím. Ať ví, že dvojitý byzantínský znak na našem státním znaku není pouze formalita, i Rusko odtud přijalo svou kulturu. Brzy uplyne 200 let jak se všechny slovenské generace učí verš Jana Kollára: „Opri se o mohutné to dubisko, jenž zhoubným vzdoruje až dosaváde časúm“. Nevíme, jaké krize jsou před námi. Našim spolehlivým spojencem bude Rusko. Chovejme se jako přítel Ruska. Ať žije družba Slovenska a Ruska

Ján Čarnogurský
2.10.2021 projev na demonstraci Za přátelství s Ruskem

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%