Svátek má: Michal

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Soumrak malých obcí

Malé obce z mapy České republiky pomalu mizí. Je to statisticky podložený fakt.


A pokud se projedete po malých obcích, zjistíte, proč tomu tak je. Aby tu lidé mohli žít, potřebují práci, dostupnou školu pro své děti a jistotu lékařské pomoci. Práce v malých obcích přirozeně není. Domácí výroba jako v devatenáctém století je historií. Lidé tudíž musejí za prací dojíždět, stejně jako děti do škol.

Hromadná doprava se však dnes drží tržního hospodaření a dojíždění do obcí o několika desítkách obyvatel většinou není rentabilní. Nezbývá, než jezdit vlastním vozem. Úprava komunikací se však také řídí tržní ekonomikou. Silnice do malých obcí jsou většinou komunikacemi, které jsou na seznamu oprav hodně dole. Jízda po takových silnicích je utrpením pro řidiče i pro vůz. V zimě se navíc s čištěním těchto silnic nijak nepospíchá. Dostupnost malých sídel je tak značně zhoršená.

Není potom divu, že mladí lidé raději odcházejí do měst, kde je život jednodušší, a malé obce pomalu vymírají. Nenávratně s nimi ale mizí i kus naší historie. Mám za to, že bychom tento trend měli zastavit.

Miloslava Vostrá