Svátek má: Zdislava

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Soumrak české pravice

Prosazuje se pozoruhodný princip, že pro Občanskou demokratickou stranu je přijatelné jen to, co nikdo nechce.


Tak nějak to řekl Zbyněk Fiala, bývalý šéfredaktor týdeníku Ekonom. Ani se nelze jeho mírnému cynismu divit. Šéf Hospodářské komory Petr Kužel tančí okolo už dávno prošlých ideových vajec blekotáním o tom, že vstupy pro průmyslovou výrobu – elektřina, plyn a paliva – jsou drahé a zdražující se, ale neřekne už ono bé. Tedy, že je to jeho krevní skupině blízký kabinet, který zdražuje vše nejen firmám, ale i zaměstnancům a občanům obecně. A ničí tuzemskou spotřebu – jeden z ukazatelů ekonomického růstu. A že to vrchního státního účetního Miroslava Kalouska, a jeho podřízeného apologeta Petra Nečase, opravdu vůbec nezajímá. A občanské demokraty?

Nejdůvěryhodnějšího kalkulátora na světě - a zřejmě „jeho“ vlády - zajímá v podstatě jen poplácání od mamutích ratingových agentur, podezřelých ze zločinů vedoucích ke krizi a následně na nich parazitujících. Naposledy si Standard & a Poor´s (mezi nimi před soudní lavicí mají stát i Fitch, Moody´s) vysloužila rozsudek autralského federálního soudu za klamání investorů vedoucí k ekonomické krizi a  povinnost zaplatit jim jakés takés odškodné. Toto rozhodnutí je přelomové – trestá se poprvé podvod  na investorech společnostmi „nedotknutelných“, vydělávajících miliardy dolarů i na bídě a zoufalství. Těmito globálními kriminálníky obhajují naši chemici osvojí strašidelnou vládní existenci? Očividně ztrácí humor a jindy tak okatou rozšafnost. „Milion hoven...,“ komentoval vrchní financ akci Ztohoven, akci sice polemickou, ale s určitým výhonkem občanské kritiky vůči (jejich, našich či koho?) zástupců u tzv. demokratické moci.

Nezajímá je skutečnost, že volby v roce 2010 nevyhráli, a jen slepili velmi pochybnou skulpturu, jejích legitimnost následně zpochybnili slourečenství s bezvýznamnou, ale ve sněmovně důležitou  skupinou odpadlíků či přeběhlíků, groteskně zaplacenou třeba tím, že velitelkou armády se stane podivná figura Karolíny Peake. Tolik k jejich chápání demokracie – co si nevezmeme, to nemáme!

Je přitom stále zřetelnější, že ideologie či politické ideje ODS se nedají nějak zachytit, ideově uchopit, ani přes snahu mnohých žurnalistických slintálů modré linie. Vždyť kongres v Brně zmátl nejen dlouholeté členy, ale i kované modré mládežníky. Pro občany je ale právě proto tato strana nebezpečná, asi jako kysličník uhelnatý v hluboké jeskyni.  Vzrušení nad skupinkou tzv. rebelů ODS, kteří chtěli občanům ordinovat ještě větší řezání financí ne prý daněmi, ale „prostým krácením výdajů státu“, včetně jejich odporu k narušení degrese pro bohaté – čili aspoň trochu srovnat daně milionářů s daněmi střední vrstvy – bylo jen součástí mediálního obludária, které mělo mást veřejnost. Rychle vyprchalo informacemi o jejich zkorumpování trafikami v různých lukrativních seslích v polostátních podnicích.

Velkou nelegrací je ale stále se projevující nekompetentnost kabinetního slepence právě pod zdánlivou kuratelou Petra Nečase. Úvahy o slučování ministerstev postrádají i tu minimální analýzu vůbec smyslu a důsledků těchto tahů. Podezření, že se jedná jen o přeskupení individuálních zájmů u korýtek, je zde na stole jako „pět v českých na stole“. Nic víc. Verbální požadavky kvalifikace a odbornosti, jíž se Nečasův kabinet v minulosti oháněl, je něco, čemu se v praxi očividně urputně brání. Skutečností je, že tato škatulata s ministerskými posty –  pro kohokoli vně mocenských hrátek neprůhledná – padá na šéfa ODS. Kdo vlastně řídí vládu?

Kalouskova hra je dokonalá při pohledu na návrh státního rozpočtu příštího roku. Krátí se (balíčkovsky) výdaje sociální, krátí se vše – mistr – nikoliv že jen ministr, aby nedošlo k omylu – tvrdí celá léta, že stát drtí mandatorní výdaje a ty je třeba krátit. Až na to, že zavedl gigantický mandatorní – čili ze zákona – výdaj, a tím jsou neodůvodněné církevní restituce. Navíc zavedl další mandatorní výdaj – peníze z daní, jimiž třeba ze státních prostředků krýt ochuzení státních důchodů ve prospěch soukromých penzijních fondů.

Nový mandatorní výdaj se stává skutečností podpisem smlouvy o vstupu do II. pilíře důchodového převodu peněz do účetnictví penzijních fondů. Ovšem, aby byl, zaplacen, je také nutné zkrátit valorizace penzí, které si občané svými odvody celý život platili. O nic jiného nejde. Jak lidské, jak topácké, jak pravicové. I černá deštná noc je větší kopou legrace a nadhledu.

Ostatně Kalouskova exlidovecká sekundantka Ludmila Müllerová hájí sKarty bez ohledu na plošnost drtivého dopadu na obyčejné lidi  jejich zneužíváním, a bez ohledu na to, že její resort ví jen o 0,36 procenta zneužívání sociálních dávek! Druhým argumentem je šetření. Inu, je známou pravdou, že na nezaměstnaných, nemohoucích, nemocných a invalidech si každý asociál pošmákne. A sociální síť se stává betonovou plochou při pádu. A opět – zní to ošklivě, ale to si církve a soukromé firmy zúčastněné v důchodové paformě neodpářou – jde to na jejich vrub.

TOP 09 na rozdíl od masovější pravicové ODS nastolila své privatizační priority a likvidaci sociálního státu bezkrupulózně již v programu roku 2010. Navíc je v podezření, že při svém počtu dává všem svým členům šanci nějakého korýtka. Na rozdíl od TOP 09 se diskutující ODS oprostila prakticky všech, kteří měli a mají rozdílné názory na ekonomiku a finance dle Miroslava Kalouska. Jemuž je otázka politické demokracie šuma fuk. Své uplatnění si v najde i mimo ČR.  A maskot Schwarzenberk? Jehon role nákupčího pozemků nyní bude s církevními restucemi naplněna, tak jako smysl vzniku TOP 09. Důsledkem bude, že ta pavlač občanské nespokojenosti padne na občanské demokraty. Logicky a správně. Soumrak české pravice je na dohled. Bez lítosti. Neboť až na pár seslí vybraným jednotlivcům, nemá co nabídnout.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda