Svátek má: Igor

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Skončila to Zemanova intervence

Pravověrní ekonomové sice Miloši Zemanovi nadávají, že zasáhl proti devalvační intervenci ČNB, ale udělal dobře a pomohlo to. Koruna už přestala klesat a hledí k lepším hodnotám.


Zaplať pámbu, že se prezident Miloš Zeman ozval a zasáhl proti intervenci, kterou ČNB oslabuje korunu. Není pravda, že tato intervence zrovna neprobíhala. Měla charakter slibu, že ČNB zasáhne v případě posilování. Tím uvedla korunu do jednosměrky, kde se vyplatily jen spekulace, o kolik klesne. Jinými slovy, spekulantům se nabídl laciný chleba.

Je pravda, že prezident nemá k takovým zásahům žádné pravomoci, ale někdo to udělat musel a nikdo se k tomu neměl. Přitom bylo zřejmé, že samotná ČNB je ochromena svými předchozími rozhodnutími, ke kterým se musela hlásit, pokud by se nemělo stát ještě něco horšího než pád koruny, a sice narušení důvěryhodnosti ČNB. Tak se ocitla v situaci, kdy mohla jen přihlížet, jak se koruna řítí do neznáma. Prezidentova výzva umožnila ustoupit bez ztráty tváře, neboť trh sám obrátil, stačilo proti němu nezasahovat. A o to v Zemanově výzvě šlo.

Koruna se sice Singerovi tentokrát vymkla z ruky, ale nadále nemám pochyb, že je to odborník a má nejlepší úmysly. Jinou věcí je složení Bankovní rady, kde doznívá kapric Václava Klause. Tohle dělo prostě daleko nedostřelí. Život těmto lidem usnadňují modely, o kterých sami vědí, že jsou chybné, protože buď trendy příliš protahují, nebo jsou posazeny na pouhých odhadech. Tento život ve slonové věži, kde počítačové hry nahrazují realitu, je slabinou, která se dá překonat jen menší pílí, protože kdo míň dělá, míň zkazí.

Možná bychom se neměli držet pravidla dvakrát a dost a neustále členy bankovní rady měnit. Je to náročné řemeslo, kde lez mistrovství dosáhnout jen pomalu. Lidé do Bankovní rady by měli být vybíráni ze starších zkušených ekonomů známých svým širokým záběrem a měli by dostat možnost sloužit tak dlouho, dokud to má smysl. Jmenovací cyklus ať umožňuje slabé vyhodit, dobré ponechat, a tak ať se výkon centrální banky kultivuje.

Guvernér Miroslav Singer podniká pokusy, jak z této slonové věže proniknout a obrací se k veřejnosti. Je jeho zásluha, že ČNB také publikuje obrovské množství analytických dokumentů a zpráv, které jsou dostupné na internetu včetně tabulek a grafů v datové podobě. Všechny významné jevy, se kterými analytici centrální banky pracují, jsou dostupné ve veřejném archivu. Tyto dokumenty mají obyčejně dobrou štábní kulturu a občas jsou i čtenářsky přívětivé. To byl zřejmě důvod, proč ČNB dostala prestižní ocenění za informační otevřenost Central Banking Transparency Award. Upřímně gratuluju, je to spravedlivé ocenění za užitečnou službu, která pomáhá rozvíjet „měnovou gramotnost“ veřejnosti i kritickou práci novinářů. Ostatně, byla to data z webu ČNB, která umožnila včas rozvinout náš spor o účelnost devizových intervencí.

Zbyněk Fiala
Vasevec.cz

Jak z toho ven?

Jak z toho ven?

Zbyněk Fiala 

7. září 2023
Stará řešení nás ožebračují, přes balíčky, přes rozpočet, přes monopolní a závislou ekonomiku, která se líbí zahraničním firmám a naší stovce nejbohatších. Zkusme se zamyslet nad možnostmi změny.

Souboj na vidle

Souboj na vidle

Zbyněk Fiala 

31. srpna 2023
Komunitní energetika se probouzí v parlamentu v podmínkách jaderného náletu vlády i opozice. Velcí hráči si nechtějí připustit ztrátu energetického monopolu a prostředí stamiliardových investic.

Síla BRICS Plus

Síla BRICS Plus

Zbyněk Fiala 

28. srpna 2023
Přinese větší koordinace zemí Jihu a Východu významnější změny v globální architektuře? Názory se liší podle toho, zda jsou přející, nebo nepřející. Fakta nástup této změny spíše potvrzují.

Měna a banka BRICS

Měna a banka BRICS

Zbyněk Fiala 

22. srpna 2023
Největší očekávání od vrcholné schůzky pětice zemí BRICS a desítek jejích kandidátů a přátel se soustřeďují na projekt společné měny a činnost společné banky NDB.

Co chystá BRICS

Co chystá BRICS

Zbyněk Fiala 

20. srpna 2023
Nejméně 40 hlav států nebo vlád se zúčastní klíčového setkání skupiny BRICS v jihoafrickém Johannesburgu, která se tím začne měnit na zásadní organizaci Globálního jihu s nezápadní nebo i protizápadní orientací.

Strašidlo deflace

Strašidlo deflace

Zbyněk Fiala 

6. srpna 2023
Zatímco u nás pokračuje dvouciferná inflace – roční průměr má přesáhnout 11 procent – v Číně ceny výrobců soustavně klesají, i když spotřebitelé to zatím nepocítili.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%