Svátek má: Jeroným

Komentáře

Škodovka musela být zničena!

Byl duben 1945. Tisíciletá říše byla v troskách. Počítala své poslední dny. I ten prostý voják Hitlerovy říše věděl, že válka je prohraná.

Česká a slovenská města, obce, si již užívaly první týdny i dny svobody. Rudá armáda a 1. československý armádní sbor od 6.října 1944 osvobozovaly Československo. Také 3. americká armáda vstoupila koncem dubna na naše území. Blížil se konec války. Rudá armáda dobývala Berlín, přesto nečekaně udeřilo z nebes ! Byl 25. duben 1945.

Po únorových a březnových amerických náletech na Prahu, s obrovským lidskými i materiálním škodami, přišel nečekaný a zcela zbytečný nálet na plzeňskou Škodovku.

25. dubna 1945 přiletělo nad Plzeň 500 letadel USAF a svrhlo 5000 zápalných a tříštivých bomb na tuto největší československou zbrojovku. Tento klenot a pýcha československého průmyslu byl ze své většiny zničen. Zkáze náletu podlehlo 70% Škodovky. Celkem bylo zničeno 29 objektů, dalších 21 bylo těžce poškozeno…. Nálet přinesl přes 600 obětí a dalších 450 bylo zraněno. Po šesti neúspěšných náletech na Škodovku v době hitlerovské expanze, byl tento nálet v závěru války úspěšný, devastující… Americký generál Patton, při prohlídce zničené Škodovky dle pamětníků řekl : „ Dobrá práce, jsem spokojený...“

I dnes zůstalo po tomto náletu mnoho studu i otazníků. Nálet na Škodovku z pohledu amerických stratégů má jistě své opodstatnění…. Tedy z jejich pohledu !

Zde je třeba připomenout, že válka se blížila ke svému konci a Československo nebylo v jejich zájmu. Jaltská konference v únoru 1945 a její závěry, včetně dohody o osudu Německa, přinesla rozdělení sféry vlivů v Evropě. A zde se rodil počátek plánu na tento nálet. K tomuto rozhodnutí přispěl i rychlý postup Rudé armády k Berlínu.

I z tehdejšího válečného pohledu byl nálet zbytečný. Nesmíme zapomenout, že s těmi nálety na Prahu z jara 1945, přinesl vedle materiálních škod i tisícové lidské oběti. Dubnový nálet na Škodovku již neměl vliv na konec války, měl ale dopady na rychlou poválečnou obnovu Československa. Československo bylo tak potrestáno…. Připomínám, že v době náletu, 25. dubna 1945 Rudá armáda již bojovala přímo v Berlíně. Hitler a jeho věrní počítali poslední dny své i Říše. Hitler za necelý týden poté spáchal ve svém podzemním doupěti sebevraždu.

25. dubna 1945 se setkali na Labi, u města Torgau, vojáci americké a sovětské armády. Fotografie z tohoto setkání, plné radosti a naděje na světový mír obletěly svět. Dnes na jejich přání a odkaz zapomínáme….

25. dubna 1945 Rudá armáda stála před Brnem. 26. 4. bylo Brno osvobozeno, před tím 22.4. byla osvobozena Opava, 30.dubna Ostrava…. Válka v Evropě končila.

Přemysl Votava
vasevec.cz

Úctu a lásku vám

Úctu a lásku vám

Přemysl Votava 

2. května 2023
Pravidelně chodím kolem toho pomníku. Blížil se konec války, ti mladí vojáci, rudoarmějci, se už těšili domů, za maminkou, otcem, manželkou, dětmi, či děvčetem. Prošli dlouhou cestou války. Osud ale rozhodl jinak, pět mladých kluků zde pod Železnými horami našlo...

Lid se probouzí. Pomalu, ale jistě

Lid se probouzí. Pomalu, ale jistě

Přemysl Votava 

20. dubna 2023
Pro politika není nic horšího, než se stát trapným. Tento citát přesně vystihuje dnešní postavení Fialovy vlády. Místo slibované vlády odborníků vládne amatérismus, nekoncepčnost, trapnost. Vláda klopýtá od jednoho trapasu k druhému.

Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

Sovětští vojáci maršála Koněva osvobodili Auschwitz

Přemysl Votava 

23. ledna 2022
Nad tou hrůzou před 77 lety tekly slzy osvoboditelů i těch 7650 přeživších.

Kam se nám ztrácí 28. říjen?

Kam se nám ztrácí 28. říjen?

Přemysl Votava 

30. října 2021
Česká republika má státní svátek. 28. října slavíme Den vzniku samostatného československého státu.

Slovenská agrese po boku Německa

Slovenská agrese po boku Německa

Přemysl Votava 

21. června 2021
O této historické události se příliš nemluví, přitom je významnou součástí československých novodobých dějin. Připomínám slovenskou spoluúčast na německé agresi proti SSSR v červnu 1941.

„Pohádky“ České televize

„Pohádky“ České televize

Přemysl Votava 

28. prosince 2019
Bylo, nebylo… České pohádky či báchorky mají staletou tradici již od doby Boženy Němcové, Karla J. Erbena.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%