Svátek má: Václav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Šetření se nemusí vyplatit

Obavy o to, jak dopadne letecká záchranka, sílí. Ředitelé nemocnic tvrdě kritizují dění kolem funkčního systému letecké záchranky. Z důvodu změny podmínek vyhlášeného tendru pravděpodobně vláda způsobila rozklad, aniž dovede říct, čím toto bude nahrazeno a hlavně za kolik.

Záchranná zdravotní služba mnohde nedostala informace v dostatečném předstihu. Ohroženy jsou zejména provozy letecké záchranky v Jihlavě a Olomouci. České Budějovice a Brno bude podle rozhodnutí vlády zajišťovat policie a armáda. Tyto dvě složky již provozují základny v Plzni a Praze. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že v současné době probíhá veřejná zakázka na výběr dodavatelů, kteří od 1. 1. 2017 zajistí provozování letecké záchranky na šesti základnách.

Ministr financí argumentuje tím, že soukromé společnosti nyní provozují a provozovaly leteckou záchranku za nepřiměřeně vysokou cenu. Padají také argumenty, že provozování letecké záchranné služby policií a armádou je v rozporu s českou legislativou i předpisy EU. Je na pováženou, že handrkování vysokých představitelů České republiky ohrožuje především zdraví občanů. Není nic cennějšího, nežli lidský život a jen neradi bychom se dočkali toho, že v rámci sporů a úsporných opatření dojde k zbytečným úmrtím. Nebývá vždy dobré měnit zavedené způsoby a chtít ušetřit za každou cenu.

Miloslava Vostrá