Svátek má: Blanka

Komentáře

Ruzyně. Přesněji Praha-Ruzyně

Zaujal mě článek pana Stanislava Novotného, který připomíná 5. výročí od úředního přejmenování mezinárodního letiště Praha-Ruzyně na Letiště Václava Havla Praha.


Musím mu dát za pravdu všemu, co v souvislosti s Letištěm Praha-Ruzyně, resp. samotné obci Ruzyně píše. Dávám také plně za pravdu  jeho názoru, že „...název Praha-Ruzyně nikomu nevadil, zato  ten dnešní název rozděluje veřejnost. Naprosto zbytečně a to jenom proto, že nejrůznější kariéristé a neosobnosti se potřebují předvádět na jakési správné straně barikády, kterou pro ně personifikuje Havel“, dodává pan S. Novotný.

„Šetřeme názvy po čerstvě zemřelých nebo dokonce žijících mediálních hvězdách“, říká S. Novotný. Tento názor je aktuální už proto, že v souvislosti se smrtí J. Třísky se,  byť zřejmě nemyšlen vážně, objevil návrh na možné přejmenování Karlova mostu na Most J. Třísky. Návrh je zcela absurdní a mimo rámec reality, ale protože mezi námi žijí lidé, kteří se v absurdnostech vyžívají a dokonce je umí prosadit (viz Letiště V.H., lavičky V.H. a pod.), mohlo by se stát, že s touto absurdností předstoupí nějaký havloidní pomatenec před (pražskou) veřejnost a bude požadovat její odsouhlasení. Jakkoli je to přitažené za vlasy, stoprocentně takovou pitomost nelze vyloučit, zkušeností máme víc než dost.

Nakonec si dovolím recesivní poznámku. Václav Havel, pokud je mi známo, neměl k samotnému Letišti Praha-Ruzyně žádný zvláštní  či výjimečný vztah. Pokud však jde o Ruzyni jako takovou, jistě daleko bližší mu byla Ruzyňská věznice. Proto s patřičnou nadsázkou bych navrhoval, aby se Ruzyňská věznice přejmenovala na Věznici Václava Havla, což by bylo k jeho osobě daleko adekvátnější a bližší, než Letiště V. Havla. Prostředí věznice bylo totiž  Václavu Havlovi důvěrně známo a jistě by se této poctě nezdráhal. Zcela jistě by to také udělalo dobře i historikům ÚSTRku,  kariéristům  a různým těm  nezlomným pravdoláskařům, pražské kavárně a všem havloidům, kteří  stále žijí a tyjí z Havlovy podstaty.

Jiří Baťa