Svátek má: Václav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Půjčka OKD či předpokládaný dar?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek přišel s nápadem půjčit z veřejných rozpočtů OKD jednu miliardu.

Je to takové hezky zaokrouhlené číslo a i kvůli tomu působí značně účelově. Současně však tvrdí, že nepředpokládá, že se tato suma státu vrátí. Ministr financí Andrej Babiš deklaruje, že vzhledem k současnému hospodaření v OKD a cenám uhlí není taková injekce nutná, pokud má jejím účelem být zajištění platů. Na základě současných výsledků hospodaření nemá mít OKD podobný problém. Proto nerozumím, proč by podobným způsobem měl stát postupovat a navíc s rizikem, že poskytnuté peníze skončí v nenávratnu. V horším případě mohou skončit na soukromých účtech Bakaly.

Jestli by stát měl poskytovat nějakou půjčku vůči současnému OKD, tak musí mít pojistky, kontrolu nad nakládáním s těmito penězi a ideálně vyjednaný bezprostřední vliv na další vedení společnosti.

Existuje více možných forem řešení, jako například oddělený fond, ale hlavně není možné dál ohrožovat peníze daňových poplatníků. A pokud dávám půjčku někomu, u koho je velmi pravděpodobné, že ji nesplatí, tak dávám v podstatě dar z cizího. Rozhodně je nutné pomoci horníkům a vláda by měla také zpytovat svědomí, kdo za nynější situaci v rámci OKD může. Právě tito strůjci by měli být voláni k zodpovědnosti.

Miloslava Vostrá