Svátek má: Bořek

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Problémy horníků nelze odkládat

Plno podniků, které kdysi velmi dobře prosperovaly, díky „hvězdné“ privatizaci či podivným prodejům skončilo, nebo dnes živoří.

Výsledkem je i to, že kvalifikovaní odborníci hledají náhradní práci, aby uživili své rodiny. Vláda hovoří o půjčce OKD. Půjčka má za cíl zajistit, aby se horníci z Ostravsko-karvinských dolů dočkali svých výplat.

Zajištění platů horníkům za odvedenou tvrdou práci má určitě podporu nás všech. Je však rozhodně nutné zkontrolovat, aby peníze neskončily v nepatřičných kapsách. Stát by měl rozhodně nad touto soukromou společností, která doly vlastní, získat větší kontrolu, a tím i dozírat na její další hospodaření. Půjčka by se v žádném případě neměla stát darem Bakalovi. Podstatné totiž je, aby stát, potažmo daňový poplatník, ještě více neodnesl podivný prodej OKD, než je tomu dosud. Pomoci horníkům rozhodně ano, ale dalším krokem by mělo být důsledné šetření, abychom se dozvěděli, jakým způsobem fungovalo hospodaření Bakaly v těchto dolech. Indicií, že Bakala, případně jeho spolupracovníci, tunelovali výhodně získanou firmu, je víc než dost. Zástupci horníků na toto již dlouhodobě upozorňují.

Pokud se potvrdí veškeré informace, které zazněly v éteru, je nanejvýš nutné všechny zodpovědné volat k odpovědnosti. A to nejlépe prostřednictvím nezávislých soudů. Peníze, které dnes tolik chybějí, byly zjevně ze společnosti vyvedeny. Je třeba se zamyslet také nad tím, kdo ze zodpovědných politiků k této podivně levné koupi Bakalovi pomohl.

Miloslava Vostrá