Svátek má: Vavřinec

Komentáře

Ivan Bartoš

předseda České pirátské strany

Poslanci se nechali napálit

Nový loterijní zákon podpoří byznys největších tuzemských hráčů.

Den po té, co Ústavní soud zamítl stížnost Pirátů a senátorů ohledně blokace internetových stránek ministerskými úředníky bez soudu a opatření označil za necenzurní a standardní, se ledy pohnuly.

Bohužel přesně tím směrem, na který Piráti celou dobu upozorňovali. Ministerstvo financí udělilo první licence na online kasíno firmě Fortuna, kde se o nic jiného než klasický hazard nejedná a na Internet pouští i Sportku. Novelu zákona o hazardních hrách připravovalo ministerstvo financi ve spolupráci s lobbisty vybraných herních společností. Ty se nyní samy chystají obsadit ve svůj prospěch zregulované prostředí na internetu. Potvrzuje se, že Babišova a Závodského údajná péče o lidi a rodiny, které nesou dopady patologického hráčství, nebyla pravým důvodem návrhu novely zákona. Důkazem toho je i neskrývaná angažovanost zástupce českých sázkových kanceláří Marka Hermana nejen v přípravě zákona, ale i při aktivní obhajobě cenzurních paragrafů.

Pokud se  rozhodneme regulovat nějaký nežádoucí jev, má být cílem ho omezit, nikoliv přihrát celý segment někomu jinému. Buď tak Andrej Babiš se Závodským činili vědomě, nebo je jejich naivita do nebe volající. Udělením licence Fortuně na online kasino ministerstvo financí v podstatě říká: Je dobře, že ti lidé hrají a prohrávají, ale musí to být u našich kamarádů a my z toho musíme mít také patřičné daně. Láska opět nezvítězila nad hamižností a klientelismem. Celou dobu jsme upozorňovali, že novelu píšou s ministerstvem financí lidé z vybraných sázkovek. Ostatně jsme na jednání s nimi byli a máme to v i registru lobbistických kontaktů.

Ministr Babiš se vždy ostře vymezuje proti svému předchůdci Miroslavu Kalouskovi. Ten skutečně předchozí legislativu ohnul takovým způsobem, že cestu nejtvrdšímu hazardu doslova umetl. Legislativa Babišova ministerstva však nese velmi podobné rysy, jen je ve svém provedení daleko rafinovanější a myslí na budoucnost, kdy většina loterijních a sázkových her bude provozována právě online.

Faktická kontrola Internetu byla schválena pod zcela falešnou záminkou. Místo ochrany patologických hráčů šlo o zájmy tuzemských provozovatelů, kteří zlobbovali ministerstvo financí.

Ivan Bartoš