Svátek má: Václav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Pomalý kolaps zdravotnictví

Máme rok 2016. Nikdo by nečekal, že se budeme zabývat problémy zdravotnictví, které jsme kdysi neměli, ani jsme si je nedovedli představit.

 Moderní zdravotnictví by mělo splňovat všechny požadavky, ať už po stránce odborné, tak i po stránce dostupnosti pro občany. Místo toho se dovídáme, že nemocnice kvůli nedostatku sester ruší plánované operace, občané místo hospitalizace docházejí na ambulantní léčbu.

Některá oddělení se dokonce uzavírají. Ministr Němeček trvá na tom, že v jím řízených nemocnicích nedošlo k žádné redukci lůžek. Jenže patrně ministr Němeček nemá ucelené informace. Zavírají se lůžka v okresních nemocnicích, a tím vzniká i tlak na zkracování doby hospitalizace. Například v Ústřední vojenské nemocnici chybí kolem padesáti sester. V příhraničí odcházejí lékaři i sestry do zahraničí. Čekají je tam lepší podmínky i lepší platy.

Lidé se už nemohou spolehnout, že v případě potřeby dosáhnou na lékařskou péči tak, jak bývali zvyklí. Například ve Frýdlantu na Liberecku zrušila soukromá nemocnice lůžkovou internu a letos zavřela i akutní internu, která současně fungovala jako pohotovost. Pokud zrovna nemají lidé po ruce auto, je problém se třeba v noci dostat k lékaři. Stejné problémy najdeme i v dalších krajích České republiky.

Možná by bylo skutečně dobré zaměřit se na hospodaření rezortu zdravotnictví, abychom se za chvíli nemuseli bát, že zdravotní péče se stane nedostupnou a budeme se strachovat o životy svých blízkých v momentě, kdy budou potřebovat lékaře. A tak bohorovný klid ministra zdravotnictví, který opakovaně slibuje zlepšení, je na pováženou. S lidskými životy si totiž nelze zahrávat.

Miloslava Vostrá