Svátek má: Václav

Komentáře

Zdeněk Štefek

politik (KSČM)

Podpora festivalů balancuje na ostří nože

Pro rok 2017 by se hudební a další festivaly měly dočkat Programu státní podpory festivalů profesionálního umění.

Pilotní projekt, který by měl vytvořit dlouho slibovanou stabilní podporu festivalům a který byl již podpořen v květnu 2016 i vládou, je podmíněn schválením rozpočtu s alokací minimálně 100 mil. Kč v rámci kapitoly kultury.

Přes chvályhodný záměr však s sebou přináší i přetrvávající otazníky nad systémem výběru vhodných festivalů k podpoře. Poslední roky totiž přinášely zajímavou selekci vítězů, selekci, která místo odborných kritérií, připomínala spíše účelový výběr. S tím se ostatně ztotožnil i Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2014.

Jakoby zohledňovala např. preferenci určitých druhů hudby, jako by zohledňovala, s jakými lidmi či asociacemi jsou festivaly spojené, objevují se i úvahy, zda v posledních hodnoceních nehraje svou roli spor mezi ministrem kultury Danielem Hermanem a prezidentem ČR Milošem Zemanem.

Kraje letošní rok upozorňovaly i na to, že řada významných a tradičních festivalů, která je právě kraji podporována, kupodivu dotace od Ministerstva kultury nedostává.Ve Středočeském kraji se tak mimo hru dostal Hudební festival Antonína Dvořáka, který bude slavit brzy již „50“.  Mezinárodní hudební festival České doteky hudby, který zasahuje do Středočeského a dalších dvou krajů, se dokonce v roce 2017 konat snad ani nebude.

KSČM odmítá účelovou selekci podpory festivalů posledních desetiletí a kritizuje dlouhodobou podfinancovanost živé kultury. Podporuje koncepční řešení, které by mělo zajistit stabilní víceletou podporu našim tradičním významným festivalům. Zda cesta k cíli povede přes Program státní podpory festivalů profesionálního umění, uvidíme poměrně brzy.

Zdeněk Štefek

Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
32%