Svátek má: Hugo

Komentáře

Kateřina Konečná

předsedkyně KSČM

Peníze z Bruselu v nedohlednu

Čerpání peněz z evropských fondů je konstantně neřešený problém.


Od počátku, kdy vznikl náš systém čerpání a operačních programů, se potýkáme buď s tím, že není možné důsledně využívat dostupné prostředky, protože se k nim naši podnikatelé, vědecké ústavy a jiné instituce dostávají velmi krkolomnou cestou. Na druhé straně pak zase nefunguje důsledná kontrola, čehož naopak zneužívají různí vykukové, kteří jsou většinou navázáni na podivné úředníky, přes které podávají žádosti o dotace.

Takže shrnutím je, že zdaleka nevyužíváme možné prostředky, které by mohly pomoct rozvoji a ekonomice České republiky a ty, které se daří čerpat, jsou často připravené neprůhledně, vzhledem k neprůhlednosti nastaveného systému, za což jistě nese svůj díl odpovědnosti Ministerstvo pro místní rozvoj a taktéž mnohdy dochází k absenci kontroly Ministerstvem financí.  Výsledkem pro nás v poslední době je daleko větší pozornost Evropské komise, která systém kontroluje. Nyní máme díky tomu zadržené čerpání až sto miliard korun na programy podnikání či Středočeský kraj. Různou měrou za to nesou odpovědnost jak sociální demokraté, tak ODS či TOP 09.

Když si uvědomíme, jak vážně se u nás hovoří o ročním schodku státního rozpočtu a přitom částka sto miliard, jejíž čerpání Evropská unie zastavila, je opravdu velmi vysoká a nikoho to příliš nezajímá. Je nutné se zamyslet nad tím, kdo to vše způsobil. Nová koalice by se měla urgentně na tento problém zaměřit. My jí v tomto musíme maximálně šlapat na paty nebo už bude pozdě a tyto prostředky nenávratně pryč.

Kateřina Konečná


Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
56%
Ne
transparent.gif transparent.gif
22%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
22%