Svátek má: Václav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Nezatracujme dnešní generaci

V poslední době se objevují informace o tom, že děti a mládež podléhají alkoholu a drogám. Čísla, která ukazují statistiky, jsou rozhodně alarmující.

Všechno má však své „ale“. V minulých letech tato čísla nebývala veřejnou informací, a tak vznikal dojem, že vše je v pořádku.

Dnešní svět elektroniky umožňuje šířit informace mnohem rychlejší formou a k velkému množství lidí. Přístup k internetu je velmi jednoduchý a mladá i starší generace tráví u počítače spousty hodin.

Co se týče alkoholismu dětí a mladistvých, měli bychom především my dospělí položit sami sobě otázku, proč k tomuto jevu dochází. Děti hledají v alkoholu a drogách únik z běžných denních starostí a povinností. Možná je řešení jednodušší, než lze předpokládat. I při velkém pracovním nasazení, povinnostech a denních problémech bychom měli mít na vědomí, že čas na dítě si musíme najít vždy. Jakmile totiž zjistí, že na něj nemáme čas, hledá pochopení a jistoty zcela někde jinde než v rodině. Parta o trochu starších mladistvých je mnohdy takový fenomén, který i dobře vychované dítě doslova strhne svým zájmem. Ono samo nemůže vyhodnotit, zdali jde o skutečné kamarády, či jen nudící se mladé, kteří již jednou nohou směřují na šikmou plochu.

Neházejme ale všechny teenegery do jednoho pytle. Někdy své problémy jen neumí vysvětlit, stydí se za ně nebo z nás dospělých příliš cítí, že spěcháme a vlastně je nevnímáme. A tak si někde hledají únik a náhradu. Proto se snažme být chápajícími, spravedlivými rodiči, kteří dětem dovedou poradit a vysvětlit jim, co je a není pro život důležité.

Miloslava Vostrá