Svátek má: Hugo

Komentáře

Modlitba za normální život

Otevřete noviny a nestačíte se divit.

Popisují tam divný, cizí, neznámý svět a vnucují vám, abyste popřeli ten svůj a žili ten jejich, jedli jejich jídlo, věřili v cizí bohy a zaměnili svoje hodnoty za ty jejich. Ale nemusíte. Klidně zůstaňte normální.

Líbí se vám milé a hezké holky nebo stateční, svalnatí muži? Klidně si takové vybírejte, sněte o nich ve svých snech a požadujte, aby i ve filmech byly krásné ženy a silní muži, kteří zachrání tento svět. Máte-li rádi maso, nenechte si ho znechutit propagandou a s klidným svědomím si ho dopřejte, kolikrát chcete a na co vám stačí rodinný rozpočet. Chcete jezdit silným benzínovým autem, které mnoha koňmi pod kapotou utáhne těžký přívěs nebo rychle vjede do zatáček? Střádejte na ně, kupte si je, starejte se o ně a požadujte, aby je pořád u nás prodávali navzdory děsivým prognózám, které čtete v denním tisku nebo do vás tlučou z televize. Kouříte rádi? Pijete? Souložíte? Trvejte na svých zvycích a tradicích, které vás baví, naplňují a na které jste zvyklí po desetiletí.

Nechcete v ulicích hořící auta, v parcích cizince v provizorních stanech a z mešit volání muezzinů? Nemusíte přece schvalovat západní hodnoty, když se vám protiví a radši byste měli české tradice, prověřené předchozími generacemi. Není nic špatného ani k odsouzení, chcete-li, aby vás syn poslouchal a aby se vaše dcera vdala do sousedství a brzy po svatbě povila vnoučata, na které se vy i váš manžel těšíte jako děti na Vánoce. Podobně jako když se vám líbí pohádky každou neděli odpoledne, staré české filmy podporující genderové stereotypy a když i doma očekáváte, že večer bude navařeno, uklizeno a napečeno, abyste jako chlap a chlebodárce mohl jít po večeři do hospody na dva škopky a probrat tam, co se stalo ve vsi, zanadávat na Pražáky a na nepochopitelnou Evropskou unii. Vaše přání a hodnoty jsou přece jenom vaše osobní soukromá norma. Klidně se dnes i zítra smějte sprostým vtipům, černému humoru, policajtům, tlusťochům, pitomcům všeho druhu, politikům, ba dokonce i Frantovi od vás ze vsi. Protože vtip je kořením života, a pokud jej zaplevelíme politickou korektností, nastane suchopárná nuda k nepřežití.Proč poslouchat vlastní rozum

Klidně se otočte zády k jiným lidem, zejména k těm, co se zaštiťují vaším dobrem. Tvrdí nám, že naše světy už jsou dávno překonané, že je dnes nová doba a my že musíme přičichnout k novotám, ovládnout angličtinu, přijmout Green Deal a myslet na klima, namísto májových průvodů se účastnit Prague Pride, živit se klíčky a biojídlem, nakupovaným výlučně do vlastních obalů na farmářských trzích, hodně cvičit a chodit do přírody, jezdit po cyklostezkách, nosit oblečení fair trade, podporovat Člověka v tísni, manželství pro všechny, zákaz umělých hmot a neobnovitelných zdrojů, volit levicové strany, schvalovat Istanbulskou úmluvu a nadávat na devadesátá léta, na Kalouska a na Okamuru a nikdy hlasitě nepřiznat, že jste svůj hlas v některých volbách hodili Zemanovi nebo Babišovi.

Jenomže vnucovat jinému vlastní vůli je protiprávní, navíc české zákony každému zaručují právo hledat a nacházet štěstí svou individuální, a tedy vlastní cestou. A tak je nejvyšší čas, aby jednou provždy a nahlas zaznělo následující: klidně si kuřte, pijte kávu, mléko či alkohol, válejte se na kavalci nebo pracujte do úmoru, koukejte na bednu nebo na západy slunce, zavrhujte změny a myslete si o každém, co chcete. Nejen proto, že každému z vás právě tohle právo zaručuje a nikdo vás pro vaše názory nesmí upalovat na hranici. Ale také proto, že na vlastní rozum je nakonec nejlepší spolehnutí a zvyky a tradice existují právě proto, že se léty osvědčily, a proto vytrvaly. Dokonce i naše předsudky nám pomáhají přežít – zjednodušují svět, který už tak je složitý a nesrozumitelný. Nechcete se jich zbavovat nebo je zatracovat? Nemusíte.

Nelíbí se vám tetovaní a moderní umění? Dechovka nebo zpěváci country? Zpovykané manažerky či Česká televize? Cizí teorie, multikulturní reklamy a nové mravy? Nemusí se vám líbit – je to vaše volba. Buďte si klidně tradiční, stále stejní a veskrze normální. Milujte se a množte se, tak jak to dělaly dřívější generace. Usmívejte se, nebo držkujte na potkání, dotýkejte se navzdory bakteriím a scházejte se nad dobrým jídlem, vyznávejte, anebo zapomeňte na suchý únor, prskejte na sebe pospolitost a vyměňujte si s viry i imunitu a dobré nápady, protože výměnný obchod, jídlo, komunikace a společnost jsou podstatou naší civilizace. Nebojte se dělat, co máte rádi. Vaše hodnoty jsou vaše, ať si oni nechají ty jejich. Je v pořádku žít život, jaký chcete. Je úplně v pořádku být tak normální, jak si představujete.

Čtenář s dobrou vůli nemusí souhlasit, ale chápe, o čem tu vyprávím. Patrně má i podobnou zkušenost. Pak ale jsou i tací, jimž dobrá vůle a ochota porozumět chybí. Už slyším jejich výhrady: že jsem zastaralý staromilec, co se zhlédl v dávno překonaných časech, a nový svět že si žádá změny. Takoví namítnou, že obrat „normální“ má cosi společného se slovem „norma“, a budou na mě jako na právníka, kdo a kdy takovou normu schválil a kde je k nahlédnutí její doslovné písemné znění, aby se přece jasně vědělo, co je normální, a co už není. Jenomže lidi bez dobré vůle nemá cenu přesvědčovat. My ostatní víme, že pro obhajobu normality je normální žádnou normu nehledat. My přece víme, co normální je, a co už není. Stačí nám naše životní zkušenost.

Daniela Kovářová

Vlajky české i nečeské

Vlajky české i nečeské

Daniela Kovářová 

25. března 2023
Víte, co je to mediace? To k vám přijde rozhádaný manželský pár a chce po vás, abyste ho rozsoudili.

Kdo vychovává naše děti?

Kdo vychovává naše děti?

Daniela Kovářová 

19. února 2023
Dnes je skloňovaným tématem důchodový věk a komentáře se předhánějí v emocích a prognózách.

Odpuštění pro rodiče a děti

Odpuštění pro rodiče a děti

Daniela Kovářová 

23. prosince 2022
V životě nám nejvíc ublíží ti nejbližší. I my jim velmi často ubližujeme. A když je ten adventní čas, je dobré se zamyslet nejen nad nejbližšími, ale i nad omluvou, pokáním a odpuštěním.

Aktuální problémy rodinné advokacie

Aktuální problémy rodinné advokacie

Daniela Kovářová 

6. prosince 2022
Nedávno jsem přednášela severočeským advokátům a výklad koncipovala jako diskusi o vybraných problémech rodinné advokacie.

Obtěžování + bagatelizace = umlčování

Obtěžování + bagatelizace = umlčování

Daniela Kovářová 

13. listopadu 2022
Člověka obtěžuje spousta věcí: hlasitý hovor v autobuse, pronikavý parfém, tlusté holky, nemytí chlapi, hudba od sousedů, škaredá socha nebo novostavba, blbá reklama, rozmazlené děti či moralizující intelektuálky.

Rodinné drahoty

Rodinné drahoty

Daniela Kovářová 

13. října 2022
Co dnes hýbe českými rodinami? Už ne spory o děti, o výživné nebo o střídavou péči, ale rodinné drahoty. Jako rodinný advokát sleduji zhoršenou situaci rodin, jako kdybych v kině seděla v první řadě.

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
56%
Ne
transparent.gif transparent.gif
22%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
22%