Svátek má: Milena

Komentáře

Miliony Babiše nebo miliardy Peksy?

Média počátkem týdne přinesla mnoho zpráv o tom, že poslanec Peksa při jednání české a švédské parlamentní delegace ve Švédsku prohlásil o našem premiérovi, že zneužívá a rozkrádá dotace.

Sice osobně nepatřím k nekritickým příznivcům onoho široce rozkročeného beztvarého hnutí ANO a miliardáře v jeho čele, ale každý slušný člověk v této zemi a v právním státě respektuje presumpci neviny. To se týká i podivností kolem dotace 50 milionů korun z fondů EU na "Čapí hnízdo". Dokud rozsudek o vině a trestu nenabude právní moci, je třeba na takového člověka zhlížet jako na nevinného. Ať se nám jeho minulost či současnost líbí nebo nelíbí.

Jenže tím se poslanec Peksa mohl dopustit naplnění skutkové podstaty trestného činu křivého obvinění podle § 345 trestního zákoníku. Když se při jednání se švédskou delegací měly probírat peníze EU, může toto křivé obvinění způsobit při rozdělování peněz EU škodu velkého rozsahu - odstavec 4. tohoto paragrafu stanoví sazbu až deset let. Křivé obvinění premiéra, že krade, může být důvodem, že příjdeme o několik miliard z rozpočtu EU. A mohlo také zamávat ratingem České republiky, pohledem investorů a poškodit zájmy nás všech.

Poslanec Peksa tvrdil, že se měl údajně křivým nařčením premiéra Babiše snažit o záchranu finančních prostředků. Vzhledem k tomu, že Peksa patří hodně k nezakrytým příznivcům evropské extrémní levicového hnutí DiEM-25 s prapodivným fanatickým marxistou Varufakisem v čele, kterého záhy vyhodili z řecké levicové vlády, lze mnohé vidět jinou optikou. Ty finanční prostředky měly být zachráněny pro koho? Pro Varufakise a jeho zájmy? Pro dotace řeckých státních zaměstnanců a třinácté či čtrnácté platy řeckých důchodců? O co dostane z prostředků EU Česká republika méně, komu se přisype naopak více? Pro koho ty prostředky Peksa zachraňoval, když křivým obviněním premiéra svého státu Babiše, že krade, pomůže EU, aby Česká republika s nedůvěryhodným premiérem v čele, a tím i nedůvěryhodnou vládou, dostala o mnoho miliard méně?

Podnět k šetření

Premiéra Babiše vyšetřují v souvislosti údajnými 50 miliony na Čapí hnízdo. Sněmovna ho vydala na žádost vyšetřovatelů a soudu. Jestliže Listina práv a svobod hovoří o spravedlivých a rovných podmínkách, lze věřit, že vyšetřovatelé i soud stejným způsobem budou postupovat také v případě křivého obvinění spáchaného poslancem Peksou, a přihlédnou i k potencionálním mnohamiliardovým škodám velkého rozsahu, které jeho nerozvážné a hulvátské jednání mohlo našemu státu a českým daňovým poplatníkům způsobit. Věřme, že křivým obviněním ušetřené miliardy, tedy jejich malý zlomek - provize či odměna, nebude sloužit pro několikatýdenní školení v letoviscích EU pro odpovědné vyšetřovatele, státní zástupce a soudce. (Můj dřívější podnět směřující na dotyčného poslance Peksu k šetření trestného činu vraždy či nebezpečného vyhrožování ve stádiu návodu, spáchaný veřejně prostřednictvím sociálních sítí, je dodnes je záhadně (ne)šetřen.)


Ve Sněmovně Mandátový a imunitní výbor při vydávání poslance Peksy orgánům činným v trestním řízení jistě budou umět porovnat 50 milionů v případu Babiše proti miliardám poslance Peksy. A poslanec Peksa se jistě v duchu pirátské otevřenosti vydání nebude nijak bránit.

Poslanec Peksa je ve Sněmovně zvolený za Piráty. Valná většina z nich pracuje podle programu Pirátů v prospěch nás všech. Také voliči tento svěží vítr v plachtách ocenili. To se však stává i v jiných tradičnějších stranách, že se mezi ně dostane někdo, kdo má problém s našimi zákony i s programem své vlastní strany, za kterou byl zvolen. Piráti by v rámci svých procedur na poslanci Peksovi mohli vyzkoušet reálnost odvolatelnosti voleného zástupce.

(Poznámka: Peksa ve Švédsku nebyl za sebe, ale jako místpředseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky spolu s dalšími členy delegace včetně členů Okamurovy SPD. Na toto křivé obvinění, včetně případných následných škod velkého rozsahu na úbytku dotačních miliard z EU, ho hodně důkladně živíme našimi značně vysokými daněmi, které naopak slušná část Pirátů chce snižovat. Těmi daněmi Peksu živíme naprosto všichni(!) - nejen Piráti a jejich příznivci, ale i voliči komunistů či SPD i jinách stran a nevoličů. Věřme, že slušná většina Pirátů najde metodu, jak to napravit.)

Karel Světnička