Svátek má: Václav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Knihy k březnu patří

Březen v sobě skrývá spoustu zajímavých dnů a současně nám přináší jaro, na které se všichni jistě velmi těšíme.

V roce 1955 byl z důvodu větší rozšířenosti knih a jejich zpřístupnění lidem vyhlášen měsícem knihy. U zrodu tohoto knižního svátku byly Svaz československých spisovatelů, nakladatelství, knižní obchod a ministerstvo kultury. V roce 2010 byl vyhlášen nultý ročník akce Březen – měsíc čtenářů. Od roku 1996 je také u nás týden knihoven.

Mladí lidé a děti se zase ke knihám vrací. Nikdo z nás si dnes nedovede představit život bez internetu, ale kniha je pro mnohé neustále zajímavá už proto, že moderní technika je příliš „studená“ a listování v knihách má své kouzlo, o které nechceme přijít. Snad je to i tím, že nás naši rodiče a prarodiče ke knihám vedli a stejně v tom pokračujeme my u svých dětí. Pro knihu totiž nesaháme jen tehdy, potřebujeme-li zjistit některé údaje či informace nebo naše děti v rámci povinné školní četby. U knih je třeba vždy hledat určitou hodnotu a obsah, který nás zaujme, ať už se rozhodneme pro knihy naučné či oddychové, vždy si u nich dobře odpočineme a často se nemůžeme od rozečtené knihy odtrhnout.

Knížky se dnes stávají nejen dárkem na Vánoce, narozeniny či jmeniny, ale kupujeme je po celý rok. Samozřejmě podléhají moderním trendům, ale najdeme i takové, kterým ani léta neubrala na kráse. Jsou stejně zajímavé dnes, jako byly v prvním roce vydání.

Také návštěvnost knihoven je v posledních letech velmi dobrá. Často je pro lidi řešením, jak si nový bestseller přečíst za přijatelnou cenu, neboť průměrný roční poplatek v knihovně činí 200 Kč a nová kniha, která se právě objeví na pultech, stojí až 350 Kč, a tím se pro mnohé stává nedostupnou. Buďme tedy rádi, máme-li doma svou vlastní knihovnu, do které můžeme kdykoliv sáhnout a s šálkem dobrého čaje se začíst do příběhů, které nás zanesou třeba na druhý konec světa.

Miloslava Vostrá