Svátek má: Nikola

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Když je to veřejně známé...

Pokud se nestane něco fatálního, bude Bohuslav Sobotka v pátek konečně jmenován předsedou vlády a z tohoto postavení předloží personální návrh své vlády. A pokud se nestane něco fatálního, může být vláda do konce ledna jmenována.


Aspoň to již veřejně prohlásil prezident Miloš Zeman. Následně všichni, včetně hlavy státu odskotačí do Poslanecké sněmovny a zde završí proces (nevím, proč se mně u tohoto slova zjevuje exministryně kultury Alena Hanáková), na jehož konci budou všichni šťastni. Česko bude mít vládu.

Prezident si v tříměsíčním trudném procesu (opět Hanáková!) po volbách pohrál s myšlenkou, že bude zasahovat do složení vlády, což mu vymlouvali a vymlouvá většina ústavních právníků. Po drobně velkorysém ústupku, že tedy vládu, jak ji premiér navrhne,  také Zeman jmenuje, neodolala hlava státu zašťourat klacíkem, že by nebylo od věci dosadit aspoň na náměstkovské funkce hned čtyři své muže Jana Kohouta, Vlastimila Picka, Jiřího Ciencialu a Miroslava Tomana, čili jakýsi prodloužený výsadek vlády, kterou sám sestavil a jako jediný ji dal důvěru. Uvidíme.

Během doby od voleb (uf, chtěl jsem napsat „během tohoto procesu“) se toho hodně řeklo, ale jedna věc by neměla zapadnout. Když Zeman sdělil své výhrady vůči některým adeptům na ministry, opáčil předseda ČSSD bagatelizujícími slovy, že „to jsou věci, které jsou veřejně známé...“ a že „nejsou to žádné čerstvé skutečnosti“, které by ovlivnily složení jím navrhovaného kabinetu.

Tyto věty svědčí o stavu mysli politika a ne jednoho. Takže pokud je něco známé a není to čerstvé, je to vlastně nějak mimo a tudíž za námi. Je to vyřešené.

Takže když sociální demokracie během jednoho měsíce ztratila třetinu hlasů a utrpěla vítězství ve volbách je známé, není to čerstvé, tak proč se potom vůbec unavovat analýzou ústupu voličské přízně? Jejímž výsledkem je úspěch Andreje Babiše, že nevznikla levicová vláda.

Spor lídra ANO na Slovensku ohledně jeho údajné spolupráce s StB je také znám a není čerstvý. Stačí proto přijmout služební zákon a vše bude vyřešené, ať si lidovci kníkají jak je ctěná libost.

Že koaliční programové plány se nedají realizovat bez mocnějších daňových příjmů státu, čehož si všimli nejen ekonomové, odbory, ba i pan prezident? No a? Nejdříve ušetříme a pak se uvidí, tvrdí anoisté. Bez šetření to nejde, to je přece známo a není to čerstvé, potvrdil by i Miroslav Kalousek.

A co navracení majetků a finanční dary církvím? Více než čtyřmiliardová zátěž každý rok po dobu nejméně jedné dekády (zapomíná se, že ke každoroční platbě dvou miliard je nutné také započítat částku na platy duchovních, která se každoročně zvyšuje a bude se o pět procent snižovat až za čtyři roky) pro stát v ekonomické krizi, je pro zastánce bezvýznamná. Pak se ale handrkují a stamilionové částky, které mají dostat postižení spoluobčané a potřební. Také známo a není to čerstvé. Vyřešeno.

Že se v České republice loupí a krade zejména ze státního, také není nová, čerstvá informace a podle střízlivých odhadů ekonomů dosahuje minimálně 70 miliard korun ročně. Známo. Nuda.

O víkendu se odehraje kongres ODS. Občanští demokraté by měli rozebrat příčiny volební porážky, ačkoliv jsou dost dlouho známy a nejsou zcela čerstvé – arogance, kmotrovství, asociálnost, slabost vedení a nejasný hodnotový a programový profil strany. Vyřeší to nové vedení? Nevím, zatím je to pro voliče vyřešené – podle posledního průzkumu Sanep mají občanští demokraté pouze přízeň 5,8 procenta lidí. Uvidíme, zda jsou to pro ODS věci, které jsou veřejně známé...nejsou to žádné čerstvé skutečnosti.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda